Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

  • JASEŁKA

    W sobotę 14 grudnia 2019r. o godz.11.00 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Grodkowie w ramach Kiermaszu Świątecznego odbyły się „JASEŁKA” przygotowane przez uczniów klas młodszych oraz zespół INOX. .

  • Święta w "Gadu - Gadce"

    Świąteczna atmosfera panująca w naszej szkole dotarła również do gabinetu logopedycznego „Gadu – Gadka”. Wiele rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych, jakie kultywują nasze rodziny. Poznaliśmy również zwyczaje świąteczne panujące w innych krajach. Temat ten był doskonałą formą do wyrażania własnych przeżyć, emocji ale również dawał możliwość tworzenia i prowadzenia dialogu oraz utrwalenia ćwiczonych głosek w zdaniach w mowie kontrolowanej. Urozmaiceniem zajęć były również zabawy manualne. Nie od dziś wiadomo, że w naszym mózgu ośrodek odpowiedzialny za ruchy precyzyjne dłoni jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie ruchowego ośrodka mowy, czyli tego odpowiedzialnego m.in. za ruchy artykulacyjne. Stymulując pracę rąk pośrednio stymulujemy także ośrodek mowy, pobudzając go do intensywnego działania, a tym samym do mówienia.
    Świadomość związku pomiędzy rozwojem mowy, a sprawnością manualną rąk poszerza wachlarz oddziaływań terapeutycznych poprzez zastosowanie motoryki precyzyjnej do stymulowania rozwoju mowy.
    Mając na uwadze tak ważne kwestie, a także pielęgnując rodzinne tradycje wykonaliśmy piękne papierowe choinki, aniołki z makaronu, łańcuchy logopedyczne, lepiliśmy pierogi z plasteliny, łowiliśmy papierowe karpie i wieszaliśmy bombki ze świątecznymi życzeniami na choince szkolnej pielęgniarki.

    Nasze oryginalne aniołki powiesiliśmy na choinkach wzbogacających korytarze naszej szkoły oraz w poszczególnych gabinetach życząc wszystkim zdrowych, spokojnych świąt.

  • Pierwszaki w teatrze

    Klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami p. B. Sikorską-Żyrek, p. S. Gajewską, p. G. Ostręgą i p. J. Fujarczuk wybrały się 19 grudnia na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora w Opolu oraz na zajęcia z biblioterapii prowadzone przez p. J. Jurasz. W teatrze oglądaliśmy przedstawienie „Koziołek Matołek” według „Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Spektakl reżyserowała Lucyna Sypniewska. Występowali wspaniali aktorzy, którzy wcielali się w kilka ról jednocześnie. Koziołkiem był rewelacyjny Jakub Kowalczyk, a w role Kozy I, Lekarza, Niedźwiedzia, Bardzo Starej Siwy Człowieka, Chińczyka, Indianina, Strażaka, Kominiarza, Farmera, Kowala mogliśmy zobaczyć  Aleksandra Mikołajczyk. Kozą II, Cesarzem Chińskim, Córką Kupca, Indianinem, Strażakiem, Szewcem, Farmerem, Kowalem była Dorota Nowak.  Z kolei Kozą III, Pielęgniarką, Córką Cesarza, Kupcem Indyjskim, Strażakiem, Rzeźnikiem, Indianinem, Farmerem, Kowalem  Elżbieta Żłobicka na zmianę z Karoliną Gorzkowską.  

    Aktorzy z wdziękiem i temperamentem przedstawili przygody Koziołka Matołka wciągając publiczność do zabawy. Razem śpiewaliśmy, a pani Beata została poproszona do pomocy przy odczepianiu raka. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem gry aktorskiej, wykorzystania rekwizytów, a przede wszystkim bliskości widza i aktora. Na koniec pobytu w teatrze poszliśmy pooglądać galerię prac plastycznych wojewódzkiego konkursu „Ciepło świąt” w której klasa I a miała swoje prace wykonane na zajęciach plastyczno-technicznych w szkole pod kierunkiem p. B. Sikorskiej-Żyrek.
    Po wizycie w teatrze udaliśmy się na zajęcia do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia z biblioterapii prowadzone przez panią Justynę. Mogliśmy pooglądać dawną książkę, która ma 300 lat. Później pani Justyna czytała nam bajkę, a my pracowaliśmy technikami dramowymi.
    Wycieczka jak wszyscy stwierdzili była wspaniała!!! 

  • ŚWIĄTECZNY CZAS

    Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Aby, jak najlepiej przygotować dzieci do nadchodzących świąt wychowawcy świetlicy na zajęciach przybliżali im tradycje i zwyczaje związane ze świętami. Pod bardzo czujnym okiem pani Eli Węgrzyn- Moroń wykonali piękne prace plastyczno- techniczne, które zdobią gazetkę ścienną i wprowadzają nas w zimowy, świąteczny nastrój oraz kolędowali.

  • Święta na świetlicy szkolnej

    W ostatnich tygodniach przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole panowała wyjątkowa atmosfera. Piękne, dostojne choinki stojące na korytarzach witały rodziców a świąteczne i wesołe utwory rozbrzmiewały w całej szkole, umilając dzieciom czas w trakcie wykonywania przeróżnych stroików, ozdób i kartek świątecznych. W naszej świetlicy również panowała ciepła, świąteczna atmosfera. Dzieci dzieliły się z wychowawcami swoimi refleksjami świątecznymi, rozmawiały o tradycjach, zwyczajach bożonarodzeniowych. Świetliki z pomocą  wychowawców zrobiły wiele ozdób świątecznych, które wzbogaciły wystrój sali. Długie kolorowe łańcuchy oraz piękne witraże zagościły na oknach. Samodzielnie wykonane eko bombki stały się inspiracją dla wielu gości odwiedzających  świetlicę. Piękna szopka bożonarodzeniowa wzbogaciła korytarz szkoły a ubieranie choinki było świetną okazją do śpiewania kolęd i dzielenia się radością z bycia razem.

  • Kiermasz świąteczny

    W sobotę 14 grudnia 2019r. o godz.9.00 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Grodkowie odbył się Kiermasz Świąteczny. W ramach Kiermaszu klasy przygotowywały stoisko z przedmiotami wykonanymi własnoręcznie przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców.
    O godz. 11.00 rozpoczęły się „JASEŁKA” przygotowane przez uczniów klas młodszych oraz zespół INOX.  Celem tegorocznego Kiermaszu, organizowanego po raz kolejny we współpracy z Radą Rodziców,  było  pozyskanie funduszy  na doposażenie szkoły.

  • Godzina Kodowania

    W dniach od 9 do 13 grudnia 2019r. uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły wzięli po raz kolejny udział w Godzinie Kodowania
    Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce (patrz poniżej). Można w niej uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Do tego nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy też w zakresie programowania.
    Mottem Godziny Kodowania jest: Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki

    Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft, czy Disney.
    W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.

  • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
  • Koncert Mikołajkowy

    6 grudnia 2019r. szkolny zespół  muzyczny – INOX wystąpił na grodkowskim rynku na Koncercie Mikołajkowym w ramach corocznego Spotkania z Mikołajem

  • Projekt „Santa Claus Children’s Choir”

    6 grudnia 2019r. w naszej szkole chór INOX wziął udział w projekcie „Santa Claus Children’s Choir”. Celem projektu było nagranie świątecznego teledysku do piosenki „Odwiedziny świętego Mikołaja”. W projekcie wzięły udział: zespół INOX oraz klasy 5c, 5d i 6a. Projekt „Santa Claus Children’s Choir” jest częścią międzynarodowego projektu „Our Christmas Time”, którego założycielami i koordynatorami są pan Wiesław Jakubowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie oraz pan Zdislav Krokosz z Základní škola logopedická  w Ostrawie (Czechy). Teraz film wraz ze świątecznymi życzeniami zostanie przesłany do szkół  wszystkich uczestników projektu „Our Christmas Time” w Polsce, Czechach, Słowacji, Chorwacji,  Rumunii, Litwy, Hiszpanii, Serbii, Francji, Grecji i Turcji.

  • Spotkanie z Mikołajem

    6 grudnia 2019r. uczniowie naszej szkoły spotkali się ze świętym Mikołajem. Dla wszystkich grzecznych dzieci Mikołaj miał przygotowane prezenty.

  • PLEBISCYT NA 10 NAJLEPSZYCH UCZNIÓW - SPORTOWCÓW WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO ZA ROK SZKOLNY 2018/2019
  • Tydzień Profilaktyki w grodkowskiej Trójce - „Lapbookowe szaleństwo”

    W ramach szkolnego przedsięwzięcia pod hasłem „Tydzień Profilaktyki w grodkowskiej Trójce”, nauczyciel biblioteki p. Ewa Wróbel oraz logopeda szkoln p. Agnieszka Popiela zorganizowały wspólnie z uczniami kl. IV i V tzw. „Lapbookowe szaleństwo”. W akacji tej wzięło udział 120 uczniów.  Co kryje się pod tym tajemniczym tytułem zajęć? Otóż Lapbook to niesamowicie bardzo popularna forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Może on zawierać właściwie wszystko: wykresy, terminy, opowiadania, zagadki, miarki, zdjęcia. Świetnie sprawdzają się w nim elementy ruchome, otwierane skrytki, obrotowe koła, składane elementy, miarki, itd. Oczywiście im więcej opcji zawiera dany lapbook tym ciekawiej. Nasi uczniowie wykazali się wielką kreatywnością w tworzeniu lapbooka. Tematyka, którą wybrali dotyczyła zagadnień matematycznych jak i polonistycznych. To doskonałe usystematyzowanie wiedzy przed sprawdzianem czy kartkówką. Nie zabrakło też zagadnień związanych z wakacjami, życiem rodzinnym czy  zwierzętami. To świetna zabawa dla kreatywnych uczniów. Podczas zajęć powstało wiele fantastycznych, pomysłowych i mądrych lapbooków, które będą służyły pomocą w usystematyzowaniu wiedzy również innym uczniom.  Dzięki tym zajęciom dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat kreatywnych sposobów uczenia się oraz alternatywnych sposobów spędzanie czasu wolnego, w miłej i przyjaznej atmosferze.

  • Na grodkowskim rynku…

    Na grodkowskim rynku, tuż przed Bożym Narodzeniem, pojawiają się świerki. Uczniowie i przedszkolaki z naszej gminy mogą je przystroić według własnego pomysłu. Dzisiaj uczynili to uczniowie z klasy 2a i 2b. Było mroźno, ale humory wszystkim dopisywały.

  • Przyjaźń…

    Dzisiaj gościem klasy 2a była pani Agnieszka Dzierżypolska z Filii Bibliotecznej w Kolnicy, która przeprowadziła zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii. Na początku wysłuchaliśmy bajki o misiu Bębenku i osie Igiełce. Zastanawialiśmy się, dlaczego miś był smutny, jak traktowały go leśne zwierzęta i czy wolno oceniać drugą osobę po wyglądzie... Potem rozmawialiśmy o tym, co jest ważne w przyjaźni, jakie cechy powinien mieć przyjaciel oraz jakie uczucia towarzyszą przyjaźni. Na koniec dzieci wymyślały swój przepis na przyjaźń. Dziękujemy pani Agnieszce za przepiękne, wartościowe zajęcia oraz za wspaniałą atmosferę!

  • W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja

    Uczniowie naszej szkoły odliczają już dni kiedy zawita do nich Mikołaj. Bardzo się starają, żeby w tym wyjątkowym dniu każdy był obdarowany. Pamiętaj, że i ty możesz zostać Świętym Mikołajem kiedy sprawisz komuś radość, okażesz serce, dobroć i będziesz niósł bezinteresowną pomoc. Wspieraj Szlachetną Paczkę i pomóż małemu Borysowi z klasy 1b, który walczy z poważną chorobą, a dobro do Ciebie wróci.
    Mikołaju nasza szkoła już została przygotowana na Twoje przyjście. Czekamy na Ciebie 6 grudnia. Nie zapomnij o nas!

  • Tydzień Profilaktyki w grodkowskiej trójce -„Moje pierwsze eksperymenty”

    W dniu 29 listopada zostały przeprowadzone przez p. Beatę Sikorską-Żyrek pierwsze eksperymenty wśród trzech klas pierwszych i trzech klas drugich. W doświadczeniach pomagały uczennice klasy VII b Julka Rutowicz i Milena Haczek.
    Podczas zajęć poprowadzono zabawy z wodą i łączenie jej z żelatyną. Powstały „gniotki – łapacze chorób”. W ten sposób uczniowie z  klasy I a (tworzący w projekcie „Być jak Ignacy” koło naukowe „Grodkowiacy”) określi swoje prace.
    Zajęcia miały za zadanie rozbudzać u dzieci ciekawość otaczającym światem oraz wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów. Takie zabawy świetnie uczą dzieci, że można samodzielnie stworzyć coś z niczego. Kombinowanie i łączenie różnych mas oraz eksperymentowanie uczy otwartego myślenia. Sama zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pozwala wyładować emocje i trenuje dłonie. 

  • Tydzień Profilaktyki w grodkowskiej trójce - Odkrywcy 2

    W listopadzie w naszej szkole odbył się ,,Tydzień Profilaktyki w grodkowskiej trójce”. Klasa 2 c wspólnie z wychowawcą klasy  Danutą Ułasewicz i Agnieszką Wolny w ramach tego projektu, dnia 27.11.2019 r. zorganizowały kiermasz talentów. Nasze stoisko nosiło nazwę Koło naukowe ,,Odkrywcy 2”.  Naszym głównym celem terapeutycznym było promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczeniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy. W naszym przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie klasy 3 oraz klasa 4. W ramach tego projektu przygotowałyśmy i przeprowadziłyśmy z nimi następujące doświadczenia i eksperymenty: piasek kinetyczny z mąki pszennej, elektryczny balon, wulkan, lawa, bańka w bańce, namioty relaksacyjne z kulą plazmową i kolorowymi światełkami.

  • Andrzejki w klasie 1c

    Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiadaniami. Dzieci z klasy 1c podtrzymując tradycje uroczyście obchodziły andrzejkowy dzień czarów i zabaw wspólnie z grupą zerową z Publicznego Przedszkola nr 2 w Godkowie. Nie zabrało wróżb,  tańców oraz słodkiego poczęstunku. Dzieci z humorem przyjęły czasem śmieszne, a czasem bardzo obiecujące wróżby.  Przecież,  jak mówi przysłowie ,, W andrzejkową noc wróżby mają wielką moc" i nikt nie wie, która z przepowiedni może się sprawdzić. 

  • Gminny Konkurs Plastyczny „Dary jesieni”.

    21 i 22 listopada 2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie
    I Gminnego Konkursu Plastycznego „Daryjesieni”.  
    Patronat nad konkursem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Grodków, Pan Marek Antoniewicz.
    Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów i podziękowań przez organizatorów i Burmistrza Pana Marka Antoniewicza odbyło się w przyjaznej i miłej atmosferze w macierzystych placówkach uczestników konkursu.
    Głównymi celami Konkursu było rozwijaniei kształtowanie wrażliwościartystycznej, pobudzanie inwencji twórczej, wyobraźni, fantazji, doskonalenie warsztatu plastycznego, poznawanie różnorodnych form i technik plastycznych oraz integracja i współdziałanie środowiska lokalnego.
    Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, a temat okazał się bardzo ciekawy. Wpłynęło 26 prac z 7 placówek oświatowych gminy Grodków.
    Nadesłane prace były przemyślane i dobrze zaplanowane przez uczestników. Charakteryzowały się różnorodnością technik plastycznychoraz wykorzystaniem ciekawych materiałów plastycznych. Podczas oceny jury zwracało szczególną uwagę na estetykę, pomysłowość oraz zgodność pracy z tematem Konkursu. Po obejrzeniu prac Komisja Konkursowa postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom pierwsze miejsca.

    Komisja Konkursowa oraz Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie. Słowa podziękowania kierujemy równieżdo nauczycieli i rodziców, którzy wspierali dzieci w twórczej pracy. Zapraszamydo udziału w następnych edycjach naszych Konkursów!

strona: