5 porcji warzyw, owoców lub soków

„5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU” – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA KLAS I-III

Celem programu jest kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Chcemy pokazać rodzicom i przede wszystkim dzieciom z klas I-III, że owocowo-warzywne porcje są niezbędne w ich diecie i stanowią naturalne źródło cennych witamin oraz składników mineralnych. Według zaleceń ekspertów, warzywa, owoce i soki należy spożywać co najmniej 5 razy dziennie – każdego dnia. Jest to niezbędne minimum w codziennej trosce o zdrowie.

DLACZEGO TAK WAŻNA JEST EDUKACJA?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą IQS Quant Group:

• polskie kobiety i ich dzieci zwykle jedzą owoce jedynie 2 razy dziennie,
  • tylko 1/3 dzieci w Polsce jada warzywa i owoce oraz pije soki zalecane 5 razy dziennie,
  • ponad połowa matek nie daje swoim dzieciom do szkoły owoców nawet w formie soku.

Badania dowodzą, że pojawiły się już tendencje do zmian złych nawyków żywieniowych. Istnieje jednak wciąż duży problem w zakresie zarówno wiedzy jak i spożycia warzyw, owoców i soków wśród społeczeństwa. Tymczasem, wedle wskazań ekspertów, aby zapewnić sobie zdrowie trzeba zjadać codziennie co najmniej 400-500g warzyw i owoców, rozdzielonych na co najmniej 5 porcji. Porcja to średniej wielkości owoc lub warzywo lub kilka mniejszych sztuk, a także sok (ok. 200 ml, np. kartonik). Stąd, ważnym elementem w edukacji dzieci jest wyjaśnienie im w przystępny sposób korzyści płynących ze spożywania warzyw, owoców i soków oraz ukształtowanie właściwych postaw i nawyków, które zaowocują również w przyszłości. Chcemy pokazać dzieciom zarówno wpływ owoców, warzyw i soków na ich zdrowie, jak i sposób w jaki wyroby te powstają. To pozwoli znacznie przybliżyć dzieciom te produkty, zrozumieć ich pochodzenie, sposób przygotowania i właściwości.

UDZIAŁ W PROGRAMIE DLA SZKÓŁ JEST BEZPŁATNY

Program sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.