Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

Pierwsze Uczniowskie Doświadczenie Drogą do Wiedzy- Strefa Odkrywania Talentów Chodź do mnie rączkę mi daj Nowe Technologie Na Usługach Edukacji Śpiewająca Polska Szkoły dla Ekorozwoju 2010 5 porcji warzyw, owoców lub soków Mądrzejsi-Pewniejsi

Projekty edukacyjne

Mądrzejsi-Pewniejsi

Mowa związana jest z ogromnym obszarem działań każdego człowieka i wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Sprawne posługiwanie się językiem jest jednym z warunków twórczego i aktywnego uczestniczenia człowieka w życiu społecznym.

Dlatego też opanowanie właściwej techniki mówienia, wyraziste wymawianie głosek

i wyrazów daje dziecku większą szansę na sukces szkolny i pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych stresów. Prawidłowa wymowa ma również wpływ na procesy percepcyjne,

a w szczególności na naukę czytania i pisania.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Grodkowie, w ramach projektu edukacyjnego „Mądrzejsi –Pewniejsi” prowadzone są zajęcia logopedyczne.

W spotkaniach uczestniczą dzieci z klas I-III, w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.

Zajęcia są prowadzone w formie zabaw i gier dostosowanych  do wieku, potrzeb

możliwości psychofizycznych dzieci. Mają one na celu:

1.Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.
2. Doskonalenie wymowy już ukształtowanej.
3. Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej

w toku ćwiczeń.

Na zajęciach uczniowie poznają i wykonują następujące ćwiczenia:

1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy- mają one na celu uzyskanie sprawności aparatu mowy, wyczucie przez dziecko danego ruchu i położenia poszczególnych artykulatorów, oraz precyzję ruchów artykulacyjnych i ich kontrolę.

2.Ćwiczenia oddechowe – służą wyrabianiu oddechu dla mowy, wydłużaniu fazy wydechowej, ćwiczenia emisyjne, ćwiczenia ekonomicznego zużywania powietrza i umiejętności synchronizowania pauz oddechowych z treścią wypowiedzi

3.Ćwiczenia słuchowe- służą kształceniu wrażliwości słuchowej, skoncentrowaniu się na bodźcu słuchowym, rozwijaniu słuchu fonematycznego (który pozwala rozpoznawać, porównywać głoski, służy autokontroli własnej wypowiedzi).

4.Ćwiczenia stymulujące ogólny rozwój dziecka - wzbogacają słownik czynny i bierny, doskonalą koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową, oraz rozwijające pamięć, myślenie i orientację przestrzenną.

Ponadto na zajęciach wykorzystywane są komputer i najlepsze programy multimedialne z dziedziny logopedii. Doskonalą one koncentrację uwagi, spostrzegawczość, poszerzają wszechstronną wiedzę ucznia. Programy te łączą naukę z zabawą, utrwalają nie tylko poprawną wymowę głosek, ale także kształtują umiejętność tworzenia dłuższych wypowiedzi i stosowania poprawnych form gramatycznych.

Atrakcyjna forma graficzna i ciekawa fabuła gier, pozwalają znacznie uprzyjemnić terapię oraz wzmóc u dziecka motywację do ćwiczeń.

Dzięki takim rozwiązaniom uczniowie pracują chętnie i wydajnie, co pozwala na szybsze osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

 

Agnieszka Popiela

Logopeda

zdjęcia w Albumie fotograficznym