Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

Świetlicowe wieści Gdzie najlepiej w szkole czują się dzieci? Rzecz oczywista, że w szkolnej świetlicy! Cele i zadania Swietlicy szkolnej

Świetlica szkolna

Gdzie najlepiej w szkole czują się dzieci? Rzecz oczywista, że w szkolnej świetlicy!

W naszej szkole prężnie działa świetlica szkolna.W bieżącym roku szkolnym na świetlicę uczęszcza 72 uczniów (tzw. grupa stała) oraz 51 osób (tzw. gr. dojeżdżająca  z pobliskich miejscowości). Opiekę nad dziećmi sprawują p. Agnieszka Popiela, p. Anetta Białowąs oraz Tomasz Róża.

Tak jak w ubiegłych latach świetlica obejmuje swą opieką również dzieci nie zapisane do świetlicy, które oczekują na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne: /koła zainteresowań, gimnastykę korekcyjną, reedukację, religię/ lub spóźnionych rodziców.

Plan pracy świetlicy jest integralną częścią planu pracy szkoły. Harmonogram dnia jest elastyczny, dostosowany do potrzeb dzieci, uwzględnia wszystkie zajęcia pozalekcyjne, posiłki, czas przeznaczony na odrabianie zadań domowych, odpoczynek - zabawy dowolne według zainteresowań oraz przebywanie dzieci na powietrzu. Uczniowie oprócz codziennych zabaw i zajęć tematycznych-realizowanych według miesięcznych planów pracy świetlicy-są również objęte opieką wychowawców świetlicy podczas obiadów oraz przerw w oczekiwaniu na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe.

Świetlica jest dobrze wyposażona w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne. Oprócz sali świetlicowej korzystamy w tym roku szkolnym z wolnej klasy, dzięki temu codzienny tłok w świetlicy jest nieco rozładowany. Dekorację pomieszczeń świetlicowych stanowią wystawki prac dziecięcych oraz kąciki zainteresowań. Prowadzimy kącik czytelniczy oraz kącik aktywnego "świetlika" – Każde dziecko otrzymało Kartę Sprawności Świetlika, w której zapisujemy plusy i minusy za aktywność i zachowanie w świetlicy. Dzięki zdobywanym przez dzieci kolejnym punktom na przykład za: aktywny udział w zajęciu, wzorowe zachowanie, koleżeńską postawę, porządkowanie sali itp. uczniowie mają szansę na otrzymanie na końcu roku szkolnego odznaki " Złotego Świetlika " Lista i jej symboliczne oznaczenia świetnie się sprawdzają, mobilizując dzieci do współudziału w życiu świetlicy.

Wychowawcy proponują dzieciom różne aktywne formy spędzania czasu wolnego: zajęcia plastyczno-techniczne, muzyczne, przyrodnicze, ruchowe oraz logopedyczne.

Zajęcia realizowane są za pomocą różnorodnych form i metod pracy. Głównym celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju ucznia, pogłębienie zainteresowań i uzdolnień oraz wdrażanie ich do samodzielności jak również pracy w zespole.

W trakcie prowadzonych zajęć staramy się stosować różnorodne metody i formy pracy, korzystać z ciekawych, własnoręcznie wykonanych pomocy, aby dziecko miało większą możliwość doskonalenia swoich umiejętności, nabywania nowych, aby rozwijało każdą sferę swojej osobowości.

W codziennych zajęciach uwzględniamy także takie, które kształtują rozwój umysłowy m.in. układanie i rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zagadek oraz różnych gier i zabaw edukacyjno-dydaktycznych. Pod okiem wychowawcy uczniowie odrabiają codziennie zadania domowe, doskonalą swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem, liczenia i pisania.

Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia   i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, regulaminu, o wyrabianie umiejętności nawiązywania kontaktów  z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami. Przyzwyczajamy do porządku i troski o wspólne mienie.

W bieżącym roku szkolnym zorganizowaliśmy wiele ciekawych imprez świetlicowych: „Pasowanie na Świetlika" „Andrzejki”,  „Karaoke”, „Bal karnawałowy, „Turniej Warcabowy” Wiosenny Turniej Sprawnościowy, „Konkurs na najlepiej współpracującą parę świetlików” oraz wiele konkursów plastyczno-technicznych: „Zachowuję się bezpiecznie w szkole i w domu”, „Przyroda w jesiennej szacie”, „Zdrowy Świetlik to wesoły świetlik”„Tworzymy zoo
z plasteliny”, „Pisanka świetlicowa do koszyczka już gotowa”, „Projektujemy okładkę do ulubionej ksiązki”. Nasze Świetliki brały udział w II Ogólnopolskim Konkursie plastyczno-logopedycznym pt. „Ukryj głoski w obrazkach”

Ważniejsze wydarzenia z życia świetlików zapisujemy w kronice świetlicowej.

Współpracujemy z biblioteką szkolną. Wspólnie z p. Ewą Wróbel zorganizowaliśmy cykl zajęć przyrodniczych poświęconych zwyczajom zwierząt i ptaków.

Jeden dzień w tygodniu (wtorek), wychowawcy czytają podopiecznym baśnie  H.Ch. Andersena i J.W. Grimm. Takie zajęcia sprzyjają wyciszeniu uczniów, pobudzają ich wyobraźnię. Często poprzez zagadnienia ujęte w baśniach próbujemy rozwiązać konflikty między uczniami. Uwieńczeniem wiedzy na temat poznanych baśni jest konkurs dotyczący znajomości opowieści prezentowanych w świetlicy.

W piątki prowadzone są zajęcia logopedyczne. Zajęcia mają na celu usprawnienie aparatu mowy, doskonalenie słuchu mownego, stymulowanie rozwoju mowy czynnej  i wzbogacenie słownika.

Uczymy również dzieci udzielania pierwszej pomocy (pomocy przedlekarskiej) osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i nie tylko. W myśl hasła  „ Ratujemy i uczymy ratować” zaszczepiamy w najmłodszych humanitarny odruch niesienia pierwszej pomocy.

Uczestnicy szkoleń mają do dyspozycji podręczniki do nauki pierwszej pomocy, „fantomy”, prezentacje multimedialne przekazane naszej świetlicy przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na zajęciach uczniowie dowiadują się jak zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje w miejscu wypadku, w jaki sposób wezwać pomoc, jak sprawdzić czy osoba, której pomagamy jest przytomna. Praktycznie uczą się układać poszkodowanego w pozycji bocznej i prowadzić masaż serca ze sztucznym oddychaniem. Na koniec otrzymują Certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy. Wiadomości zdobyte w trakcie zajęć świetlicowych świetnie procentują w starszych klasach szczególnie w czasie przygotowania ich do sprawdzianu na kartę rowerową.

Staramy się również zaszczepić u najmłodszych miłość do naszej małej ojczyzny do miejsca, w którym żyją, bawią się i pracują. Na zajęciach poświęconych regionalizmowi dzieciaki dowiadują się o najciekawszych miejscach w naszej gminie o zabytkach historycznych, ciekawych postaciach związanych w przeszłości z ziemią grodkowską. Co najważniejsze sami też ciekawe opowiadają o Grodkowie, często w bardzo zabawny sposób. Najważniejszym celem tych zajęć jest uświadomienie dzieciom, że oprócz wielkiego patriotyzmu- „od wielkiego święta” można też kochać ojczyznę przez umiłowanie i poszanowanie tego co wokół nas najbliższe.