Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

Świetlicowe wieści Gdzie najlepiej w szkole czują się dzieci? Rzecz oczywista, że w szkolnej świetlicy! Cele i zadania Swietlicy szkolnej

Świetlica szkolna

Cele i zadania Swietlicy szkolnej

       Celem działalności naszej świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich  w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku i odrabiania prac domowych. Spędzanie czasu w świetlicy szkolnej sprzyja powszechnemu rozwojowi uczniów oraz nadrabianiu opóźnień w tym zakresie. Zajęcia świetlicowe wzbogacają wiadomości, rozwijają umiejętności i wychowują. Ważny zatem jest dobór odpowiednich treści zajęć i metod ich prowadzenia. Dotyczą one najbliższego otocznie dzieci – rodziny, szkoły, kolegów, obejmują wiadomości o miejscu zamieszkania, ojczyźnie, miejscu Polski  w Europie i świecie. Rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kulturalne. Uwzględniamy także tematykę nawiązującą do dni uroczystych  i świątecznych oraz mówimy o zmianach zachodzących  w przyrodzie w ciągu roku, o ochronie środowiska naturalnego, o złych skutkach nałogów,   o  higienie życia codziennego i higienie umysłowej. Zabawa jest, obok nauki, podstawową formą aktywności uczniów.  Dlatego  uczestnicy zajęć  w świetlicy mają czas na dowolną zabawę zgodnie ze swoimi upodobaniami, które staramy się kształtować, rozmawiając z nimi  o ciekawych sposobach spędzania czasu , proponujemy różnorodne zabawy i gry. Dbamy o wyzwolenie jak największej aktywności poznawczej  i twórczej. Odpowiednio dobrane, ciekawe zabawy i gry wzbogacają  wiadomości i doświadczenia uczniów, kształtują umiejętności, angażują emocjonalnie, dają okazję do oceniania
 i wartościowania. Zajęcia świetlicowe wyrabiają spostrzegawczość, ćwiczą logiczne  myślenie, wypowiadanie się, pamięć, uwagę, pobudzają fantazję i wyobraźnię,  a także wyrabiają wrażliwość estetyczną  i muzyczną. Gry i zabawy ruchowe podnoszą sprawność fizyczną uczniów. Zajęcia w świetlicy szkolnej umożliwiają poznawanie i rozwój zainteresowań uczniów. Kształtują umiejętność współżycia  i współdziałania  w grupie. 

Szczególną  uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia  i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrażanie uczniów  do przestrzegania przyjętych zasad, regulaminu o wyrabianie umiejętności nawiązywania kontaktów   z  kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć   oraz  dostrzegania ich u innych (kształtowanie postawy asertywnej), ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami. Staramy się uczyć oceniania siebie i postaw kolegów, zachowania się   w sytuacjach trudnych    (np: doznanie przykrości, przegrana), planowania pracy indywidualnej i grupowej, ponoszenia odpowiedzialności za wykonywanie zadań. Przyzwyczajamy   do   utrzymywania porządku  i troski o wspólne mienie

REGULAMIN PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

  1. Do świetlicy szkolnej są przyjmowane dzieci z klas I-IV, które nie mają zapewnionej opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. W pierwszej kolejności są przyjmowani uczniowie rodziców pracujących.

  2. W uzasadnionych przypadkach , w miarę wolnych miejsc, ze świetlicy mogą również korzystać dzieci z klas V-VI

  3. Opieką wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela lub przyczyn losowych (np. spóźnienie rodzica).

  4. Rodzice dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii i przebywają w tym czasie na świetlicy są zobowiązane także do złożenia wniosku o czasowy pobyt dziecka.

  5. Przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej następuje na podstawie czytelnie wypełnionego wniosku przez rodziców (prawnych opiekunów) składanego corocznie w świetlicy szkolnej lub sekretariacie szkoły w terminie do 30 maja na kolejny rok szkolny.

  6. Każda zmiana nr telefonu, adresu bądź osoby upoważnionej do odbioru dziecka powinna być niezwłocznie przekazana nauczycielowi w świetlicy.

  7. Procedury dotyczące odbioru dziecka ze świetlicy określa oddzielny dokument z którym są zapoznawani rodzice.

  8. Zachowanie ucznia w świetlicy wpływa na klasyfikacyjną ocenę zachowania. Nauczyciele świetlicy dokonują wpisów w dzienniczkach ucznia dotyczących zarówno właściwego jak i niewłaściwego zachowania ucznia podczas zajęć i pobytu w świetlicy.

  9. Nie należy przyprowadzać do świetlicy dzieci, które są chore.

 

REGULAMIN ZACHOWANIA DZIECI W ŚWIETLICY

Świetlica to nasz wspólny dom, od nas zależy czy będziemy się w nim czuli bezpiecznie i dobrze

  1. Pamiętajmy o uśmiechu i o „czarodziejskich” słowach - Dzień dobry; Do widzenia; Dziękuję; Przepraszam; Proszę.

  2. Po wejściu do świetlicy tornistry i plecaki układamy na półkach i zgłaszamy nauczycielowi swoją obecność.

  3. W świetlicy mówimy półgłosem.

  4. Nie krzyczymy, nie biegamy.

  5. Dbamy o porządek, estetyczny wygląd pomieszczenia.

  6. Szanujemy gry i zabawki, zepsute staramy się wspólnie naprawić.

  7. Nie wynosimy do domu gier i zabawek ze świetlicy.

 

UCZNIOWIE KORZYSTAJĄCY ZE ŚWIETLICY MAJĄ PRAWO DO:

  1. Korzystania z pomocy wychowawców świetlicy oraz starszych koleżanek z Rady Wzajemnej Pomocy Koleżeńskiej w odrabianiu lekcji, pokonywaniu trudności w nauce.

  2. Rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

  3. Korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu sportowego i sprzętu audiowizualnego.

  4. Opieki wychowawczej, życzliwego i podmiotowego traktowania.

 

UCZNIOWIE KORZYSTAJĄCY ZE ŚWIETLICY ZOBOWIĄZANI SĄ DO:

  1. Nienagannego i należytego zachowania się w świetlicy wobec wychowawców, koleżanek i kolegów.

  2. Uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wychowawców.

  3. Zachowywania się tak, by nie przeszkadzać innym w zabawie i nauce.

  4. Słuchania i dostosowywania się do propozycji zajęć wychowawców świetlicy.

  5. Dbania o czystość osobistą i estetyczny wygląd świetlicy.

  6. Każdorazowego informowania nauczyciela w świetlicy o wyjściu do toalety.

  7. Poszanowania sprzętu świetlicy i ponoszenia odpowiedzialności za celowe zniszczenia.

 

WYRÓŻNIENIA I NAGRODY

O każdej nagrodzie udzielanej uczniowi informowani są rodzice.

  1. Wyróżnienie przez wychowawcę na forum grupy.

  2. Pochwała w dzienniczku.

  3. Pochwała udzielona wobec wychowawcy klasy i całej klasy.

  4. Przyznanie uczniowi plakietki „ JESTEM SUPER”

  5. Podniesienie oceny zachowania.