Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

  • Konkurs plastyczny „Biały ząbek”
    Uczennica pani Ewy Wójcickiej - Aleksandra Boruszek zdybyła III miejsce w rejonowym konkursie plastycznym pt. "Biały ząbek" zorganizowanym przez Delegaturę Polskiego Czerwonego Krzyża w Grodkowie. Olu - gratulujemy!

  • W KWIACIARNI
    W środę 18 marca 2015r.  dzieci z grupy 0 a i 0 c w ramach zajęć wybrały się na wycieczkę do grodkowskich  kwiaciarni.
    Zerówkowicze  poznały różne kwiaty cięte i doniczkowe, żywe i sztuczne nazywały je i rozróżniały. Dowiedziały się, w jaki sposób pielęgnować rośliny, by pięknie rosły,  na czym polega praca w kwiaciarni oraz, że osoba , która układa bukiety i  kompozycje kwiatowe to florysta.
    Dzieci miały również  zadanie -  odszukanie wśród roślin pierwszych wiosennych kwiatów: żonkili, tulipanów, krokusów i hiacyntów. Za prawidłowe rozwiązanie  dostały od pań kwiaciarek po żółtym kurczaczku i lizaku.  Pani kwiaciarka pokazała dzieciom różne akcesoria potrzebne do wykonania kwiatowych kompozycji. Oglądaliśmy wiosenne bukiety i dodatki, jakimi przyozdabia się kwiaty. Bardzo nam się podobało w kwiaciarni, a w drodze powrotnej do szkoły obserwowaliśmy przebiśniegi mając nadzieję, że wkrótce wiosna przyjdzie do nas w pełnej krasie.( zobacz: Fotogaleria)



     

  • Wycieczka do Wrocławia
    12 marca 2015r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy był wrocławski Teatr Lalek. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem i nieschodzącym z ust uśmiechem  obejrzeli uwspółcześnioną i żartobliwą wersję bajki o Czerwonym Kapturku- „Czerwony Kapturek, kichawka i Gburek”. Następnie przenieśliśmy się do sali zabaw „Piotruś”, gdzie przez dwie godziny dzieci korzystały z wielu atrakcji i bezpiecznie spędziły czas, rozwijając swą zręczności i ogólną sprawność ruchową. (zobacz: Fotogaleria)


  • Innowacja „Rozwijam się tanecznie i teatralnie”
    13 marca 2015r. w Domu Kultury o godz. 16.00 uczniowie z zespołu teatralnego „Chochliki” oraz tanecznego „Grodkowiacy” przedstawili swój program artystyczny z okazji Dnia Kobiet. Były humorystyczne scenki dotyczące  „bycia kobietą”  w dawnych czasach, a także współcześnie. Później tancerze zaprezentowali się w trzech układach tanecznych. Cieszy fakt, że na nasze występy przychodzą całe rodziny. Dlatego w tym miejscu serdecznie wszystkim dziękujemy i zapraszamy na następne nasze występy.(zdjęcia w Fotogalerii)



  • Czy język polski może być smaczny?
    Okazuje się ,że tak. Udowodnili to uczniowie klasy 4d, którzy w marcowy poranek uczestniczyli w zajęciach  j. polskiego i  tym udziałem finalizowali trzytygodniowy projekt pod hasłem: Nasze kulinarne odkrycia.
    Ale opowiedzmy o tym po kolei. Na początku projektu w ramach lekcji języka polskiego uczniowie poznali zasady redagowania przepisu na potrawę. Następnie samodzielnie dokonali podziału na kilkuosobowe grupy i w obrębie swojej grupy  wybrali potrawę, którą chcieliby przygotować na lekcji języka polskiego. Wydawało się, że sporom, co do wyboru rodzaju dania, nie będzie końca...Na szczęście okazało się inaczej. Uczniowie doszli do porozumienia i przystąpili do działania. Przez kolejne popołudnia grupy pracowały w domach, gdyż uczniowie otrzymali do wykonania zadanie polegające na zredagowaniu przepisu wybranej przez siebie potrawy na dużych arkuszach papieru. Kolejnym krokiem było zakupienie produktów i przyniesienie ich do szkoły, w czym niewątpliwie pomogli dorośli. Gdy wszystko było już gotowe, czwartoklasiści zaprosili na kulinarną lekcję swoich rodziców, którzy tym razem wystąpili w roli obserwatorów, doradców, pomocników i degustatorów przygotowanych przez dzieci specjałów. Wśród smakołyków na uczniowskich stołach znalazły się: sałatka grecka, bananowo- gruszkowa, sałatka makaronowa, wykwintne kanapki oraz sałatka owocowa z bitą śmietaną podana w wydrążonych ananasach. Potrawy wyglądały pięknie, smakowały wybornie. Uczniowie zadbali również o  nakrycie stołu, by sałatki i kanapki smakowały jeszcze bardziej. I przygotowujący potrawy uczniowie, i zaproszeni goście byli zgodni, że taka lekcja polskiego była niewątpliwie... smaczna , emocjonująca i wielce pouczająca. (zdjęcia w Fotogalerii)


  • Z wizytą w Krasiejowie
    9 marca 2015r. w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii uczniowie klas pierwszych pod opieką swoich nauczycieli wyjechali na wycieczkę do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.
    Było to dla nich niezwykłe wydarzenie, które przybliżyło zawiłe losy świata. Dzięki nowoczesnej technologii staliśmy się podróżnikami po orbicie wokółziemskiej. Przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni. Technologia cyfrowa i rzeczywistość są w tym miejscu zmieszane w takim stopniu, że mieliśmy trudność w ich odróżnieniu.
    Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas Wystawa Świadectwa Ewolucji. Tutaj dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o naszych przodkach, obejrzeliśmy niezwykłą galerię małp i małpiatek. Dowiedzieliśmy się , jak rozwijały się najważniejsze sprzęty w gospodarstwach domowych i jak zapisywano informacje.
    Oczywiście nie obyło się bez wizyty w  Oceanarium. Ogromny rekin, który rozbija szybę, wywołał niezwykłe doznania i reakcje wśród zwiedzających.
    Bardzo chętnie wrócimy do tego miejsca, by jeszcze raz przeżyć emocje związane z nauką
    i poznawaniem nowych rzeczy. Dziękujemy organizatorom wyjazdu. (zobacz: Fotogaleria)


  • Specjały kuchni niemieckiej
    Dzieci z klasy IIc w ramach niecodziennej lekcji języka niemieckiego miały okazję przenieść się na chwilę do Niemiec. A to za sprawą pysznych Pfannkuchen mit Apfel, czyli naleśników z pieczonymi jabłkami i bitą śmietaną. Było lecker (pysznie)!!! (zobacz: Fotogaleria)

  • Konkurs Recytatorski
    9 marca 2015r. w grodkowskim Domu Kultury odbyły się miejsko - gminne eliminacje  60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jak co roku reprezentacja naszej szkoły była bardzo liczna i zdobyła czołowe lokaty.(zdjęcia w Fotogalerii)
    Oto wyniki naszych reprezentantów:

    Turniej Recytatorski
    - II miejsce-  Milena Rutkiewicz
    - wyróżnienie – Nikola Gajewska

    Turniej- Wywiedzione ze słowa
    - I miejsce- Pola Grzybowska
    - II miejsce- Dominika Stolarska
    - III miejsce-   Jan Jankowski
    wyróżnienie – Wiktoria Winny

    Turniej Poezji Śpiewanej
    - I miejsce- Agata Sochor





  • Dzień Kobiet w klasie 3c
    Chłopcy z klasy pani Ewy Wójcickiej zawsze pamiętają o swoich koleżankach. Tym razem obdarowali je różami, cukierkami i notesami. Sprawili dziewczynkom miłą niespodziankę, bo Dzień Kobiet dopiero w niedzielę... (zobacz: Fotogaleria)

  • Konkurs - quiz dla klas I-II w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy
    W piątek 27-02-2015 r. odbył się konkurs - quiz dla klas I-II w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy. Wzięło w nim udział 27 uczniów, którzy reprezentowali trzyosobowe zespołu z poszczególnych klas. Celem quizu było:
    - kształtowanie postawy prozdrowotnej;
    - wprowadzenie elementu rywalizacji;
    - kształtowanie współpracy w obrębie zespołów poprzez stawianie zadań do wykonania;
    - ćwiczenie pamięci odtwórczej poprzez sięganie do wiadomości nabytych wcześniej;
    - rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji  i uwagi w takcie rozwiązywania zagadek i zabaw logicznych oraz zabaw  z wizytówkami wyrazowymi;
    - utrwalenie wiadomości dotyczących elementarnych zasad profilaktyki zdrowotnej;
    - zaprezentowanie na forum zdobytej przez dzieci wiedzy oraz umiejętności.
    W trakcie zabawy uczniowie udowodnili, że wiedzą co jeść, ile jeść i jak jeść. Ponadto pokazali jak prawidłowo pakować tornister, aby nie obciążać pleców. Wykonali plakaty o tematyce zdrowotnej. Rozwiązywali zadania w grupach. Wszyscy świetnie rozwiązywali zadania. Konkurs przygotowały panie: R. Woroniecka i B. Sikorska-Żyrek. Prace oceniała komisja w składzie: p. S. Gajewska i p. pielęgniarka G. Wojtyła (zdjęcia w Fotogalerii).

  • „Zdrowie w naszych rękach”
     – publikacja w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy

    Dzięki lekturze tych publikacji mamy nadzieję, że wiele osób bliżej zapozna się z zagadnieniem i razem ze mną włączy się do korekcji i kompensacji wad postawy. Wcześnie wykryte wady dają duże rokowania w korekcji, a najważniejszym zadaniem szkoły i rodziców jest nie dopuścić do powstania dysfunkcji narządu ruchu u dzieci zdrowych. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!
    CZYNNIKI POWODUJĄCE POWSTAWANIE WAD POSTAWY U DZIECI W WIEKU SZKOLNYM
    Jednym z warunków normalnego rozwoju i zdrowia człowieka jest sprawa jego prawidłowej postawy ciała . Postawa ciała zależy od bardzo wielu różnorodnych i zmiennych czynników (wiek, płeć, typ budowy ciała , środowisko), niemożliwe i bezcelowe jest skonstruowanie jedynego wzorca postawy idealnej. W tym tkwi podstawowa trudność zarówno oceny postawy ciała , jak i – w następnej fazie- doboru środków korekcyjnych.
    Niezmiernie ważnym zadaniem nauczycieli jest dbałość o prawidłową postawę dziecka , która w okresie szkolnym łatwo ulega zniekształceniom. Każdy nauczyciel powinien umieć rozpoznać i dostrzec niewielkie odchylenia od normy, a u dziecka z rozpoznaną wadą – pomagać niwelować nieprawidłowości.
    W codziennym życiu rzadko na ogół zwracamy uwagę na to, jak kształtuje się organizm dziecka, a robimy to dopiero wtedy, gdy wady są już widoczne i trudno je usunąć .Okazuje się jednak, że wszelkim wadom można przeciwdziałać, możemy z nimi skutecznie walczyć. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić i kiedy podjąć odpowiednie działania , a także orientować się co w budowie ciała jest wadą. W okresie szkolnym rozróżnia się dwa okresy krytyczne w kształtowaniu postawy dziecka, gdyż wtedy powstaje lub ujawnia się najwięcej wad postawy.
    Pierwszy okres krytyczny ( 6-7 lat ) związany jest ze zmianą trybu życia dzieci. Istota tej zmiany tkwi w przejściu z indywidualnie regulowanego przez dziecko reżimu ruchu , wysiłku i odpoczynku w narzucony kilkugodzinny system przebywania w szkole w pozycji siedzącej. Dlatego w tym okresie ważna jest dbałość o zapewnienie dziecku odpowiednich warunków życia  pracy i wypoczynku, tak w szkole jak i w domu. Drugi okres krytyczny w kształtowaniu postawy ciała dziecka przypada na wiek pokwitania, charakteryzujący się intensywnym przyrostem wysokości ciała (nawet do 20 cm), tzw. skok pokwitaniowy. Siła mięśni odpowiedzialnych za postawę ciała jest niewystarczająca do jej stabilizacji w tych warunkach, gdyż szczyt jej przyrostu następuje ok. 14 miesięcy po szczycie wzrastania wysokości. Należy podkreślić , że istnieje duża zmienność wieku, w którym poszczególne dzieci rozpoczynają i kończą okres pokwitania (ok. 5 lat ). U dziewcząt proces ten przebiega w granicach 8,5 – 13,5 lat , u chłopców dwa lata później. (zobacz:Fotogaleria)

     

    JAK WYGLADA PRAWIDŁOWA , JAK WADLIWA POSTAWA CIAŁA ?

    POSTAWA PRAWIDŁOWA :

    -         głowa ustawiona wprost nad klatką piersiową , biodrami i stopami lub podana nieco do przodu,

    -         piersiowa wysklepiona ku przodowi , przy zachowaniu swobodnego oddychania, 

    -         brzuch lekko wciągnięty lub płaski,

    -         plecy łagodnie wygięte , przy czym łopatki nie wystają poza linię pośladków,

    -         stopy wysklepione.  

    POSTAWA NIEPRAWIDŁOWA:

    -         głowa jest wysunięta do przodu lub pochylona na bok,                

    -         klatka piersiowa płaska, zapadnięta lub zniekształcona, barki wysunięte do przodu,

    -         brzuch wypukły, wysunięty do przodu lub zwiotczały, obwisły,

    -         plecy zgarbione, zaokrąglone, a miednica posiada zbyt duże nachylenie , co łącznie daje silne wygięcie krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej,

    -         stopy płaskie.

          

            Wadą postawy nazywamy zmiany w wyprostowanej, swobodnej  pozycji ciała , które zdecydowanie różnią się od ukształtowań typowych dla danej płci, wieku, budowy konstytucjonalnej.

    ELEMENTY 24- GODZINNEGO SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA WADOM POSTAWY

    Sen  powinien wynosić minimum 8- 10 godzin na dobę . Dziecko powinno mieć własne łóżko o dość twardym, nie uginającym się zbytnio materacu , małą poduszeczkę , której grubość powinna wynosić tyle, żeby wypełniać przestrzeń zawartą między barkiem a uchem w pozycji leżenia na boku. Najbardziej wszechstronne zastosowanie dla wszystkich wad ma pozycja leżenia na plecach.

    Rozruch poranny powinien trwać 15 min, najlepiej na świeżym powietrzu .Każdy nauczyciel powinien opracować zestawy ćwiczeń, zmieniając je co miesiąc.

    Dojście do szkoły w warunkach miejskich zajmuje dziecku przeciętnie 10 –20 min .Dzieci powinny nosić książki w plecaku tak, aby jego zawartość nie przesuwała się, a ich ciężar nie był zbyt duży. Przeciążony plecak prowokuje do nadmiernego pochylania się w przód dla zrównoważenia jego ciężaru.

    Praca w szkole odbywa się w warunkach kilkugodzinnego siedzenia w ławkach, dlatego odpowiednie ich proporcje mają znaczny wpływ na postawę. Należy dążyć do tego, aby w miarę możliwości zapewnić dziecku odpowiednie warunki pracy .

    Ćwiczenia śródlekcyjne i swobodny ruch w czasie przerw mogą stać się częściowym antidotum przeciwko tym negatywnym wpływom. Oddziaływanie ćwiczeń śródlekcyjnych z punktu widzenia ich wpływu na narząd ruchu skierowane jest na napięcie grup mięśniowych rozciągniętych wskutek siedzenia w ławkach, z jednoczesnym rozciągnięciem i rozluźnieniem mięśni nadmiernie napiętych, włączenie do pracy większych zespołów mięśniowych, a także układów krążenia i oddychania

    Lekcje wychowania fizycznego powinny obejmować większość dzieci z wadami postawy. Pamiętać należy o przeciwwskazaniach. W praktyce zbyt wiele dzieci z wadami, zwłaszcza ze skoliozami zwalnianych jest z zajęć. Zuboża to ich aktywność ruchową, wyobcowuje ze środowiska rówieśników, a często stwarza podłoże do dodatkowych kompleksów.

            Znaczna część dzieci z wadami postawy wymaga oddziaływań korekcyjnych przez kilka lat. Wymaga to planowego i długofalowego działania, co jest możliwe jedynie przy dużej świadomości i aktywności zarówno ze strony rodziców, dziecka, jak i nauczyciela.

    Nauczyciele prowadzący gimnastykę korekcyjną: B. Sikorska-Żyrek, R. Woroniecka, B. Sobieraj

  • Niebieski  Dzień ze Smerfami
    25 lutego 2015 roku uczniowie  klas 0- III oraz ich wychowawcy w ramach Kolorowych Dni w  Naszej  Szkole obchodzili „Niebieski  Dzień ze Smerfami”. W tym dniu w naszej szkole było niebiesko i bardzo smerfnie.  Wszystkie dzieci ubrane były na niebiesko oraz wykonali dodatkowe rekwizyty zwiane ze Smerfami, były to naklejki, opaski ze smerfami czy też smerfy na patykach i czapki smerfów. Dzieciaki i ich wychowawcy spisali się doskonale i wykonali  przepiękne prace plastyczne ze Smerfami. Prace te  może każdy zobaczyć, gdyż znajdują się w holu szkoły na gazetce. (zobacz: Fotogaleria)

  • Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Opolu
    Z dorobkiem czterech  złotych medali   wróciły 23 stycznia 2015r. z dziewiątej  edycji Wojewódzkiego  Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej "Śpiewajmy razem" w Opolu szkolne zespoły muzyczne Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie. Celem Festiwalu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych poprzez śpiew. W tym roku zaprezentowaliśmy program złożony z trzech utworów w języku angielskim i jednego w języku francuskim. Na festiwalu wystąpił prowadzony przez p. Grażynę Jakubowską zespół wokalny ISKIERKI, który zaprezentował się w utworze  If you happy ad you know it” . Zespół wokalny True Lady, który wykonał piosenkę  Another Day In Paradise” z repertuaru brytyjskiego wokalisty Phila Collinsa. W wykonaniu chóru INOX, pod dyrekcją  p.Wiesława Jakubowskiego, uczestnicy festiwalu usłyszeli piosenkę z repertuaru kanadyjskiego piosenkarza Leonarda Cohena  Hallelujah”. Duet Emilie i Julia Szczepek w swoim debiucie na scenie festiwalu zaprezentował utwór „Dernière Danse” , który umieściła na swej płycie francuska piosenkarka Indila. Wszystkie nasze występy zostały gorąco przyjęte przez festiwalową publiczność i bardzo wysoko ocenione przez jury Festiwalu:
    I miejsce - zespół ISKIERKI
    I miejsce - chór INOX
    I miejsce - zespół True Lady
    I miejsce - duet Emilie i Julia Szczepek
    Wszystkich zapraszamy do oglądania filmów i zdjęć z naszych koncertów na Kanale YouTube Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie: Psp Grodków, Fotogaleria










  • Aktywna sobota w Zieleńcu
    21 lutego 2015r. w ramach Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy zorganizowano aktywną sobotę dla dzieci i rodziców. Tym razem wybraliśmy się dwoma gimbusami do Zieleńca. Z racji mikroklimatu panują tam idealne warunki do uprawiania białego szaleństwa. Uczestnicy zajęć po rozgrzewce zaczęli swoją przygodę z „jabłuszkami”. Dzieci od razu z olbrzymią radością szusowały po stoku. Rodzice powolutku się rozkręcali w zjazdach. Jednak już po kilku minutach zabawa była przewspaniała. Rodzice ścigali się ze swoimi dziećmi, budowali igloo, rzucali się śnieżkami. W wyjeździe uczestniczyło ponad 90 osób. Zainteresowanie było tak duże, że niektórzy dołączyli do grupy swoimi samochodami.
    W tym miejscu dziękujemy panu burmistrzowi Markowi Antoniewiczowi za sponsorowanie wyjazdu dwóch  gimbusów. Jednocześnie rodzice i dzieci proszą o dalsze wsparcie i już  w marcu zapraszamy pana burmistrza na aktywną sobotę z nami.
    Pragnę też podziękować pani dyrektor Katarzynie Telędze-Romian za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu, a p. Jolancie Kuś, p. Małgosi Wojdak, p. Danusi Ułasewicz, p. Renacie Woronieckiej i wszystkim rodzicom za udział w aktywnej sobocie (zdjęcia w Fotogalerii).


  • Deutsch-Wagen zawitał do naszej szkoły!
    Dnia 18 lutego 2015r. na zaproszenie naszej germanistki Magdy Szafraniec na plac Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie podjechał kolorowy samochód. Nie ma to jak uśmiechy wszystkich dzieci uczących się języka niemieckiego… Uczniowie klas I, II, IV i VI wiedzieli co się święci. Ten samochód przyjechał do nich! Lekcje w ławkach? Nuda! Książki, zeszyty? Nuda! Teraz będziemy uczyć się inaczej! W dodatku języka niemieckiego… :
    Warsztaty przeprowadzone były przez cudowną, żywiołową Panią Hanię. Młodsze dzieci wybrały się na szybką podróż różnymi środkami transportu do Niemiec razem z naszym przyjacielem Hansem Hase. Starsi uczniowie poznawali zimę, zimę po niemiecku. Nie zabrakło gier, zabaw i konkursów, muzyki, tańców, wyścigów, chusty, zawodów piłkarskich i strasznego rekina, chętnie obsypywaliśmy się komplementami, a to wszystko oczywiście po niemiecku. Z takiej lekcji wszystkie dzieci wyszły bez sił, ale za to bardzo uśmiechnięte i już pytają, kiedy Deutsch-Wagen znów do nas przyjedzie…
    Dziękujemy Pani Hani za ciekawą przygodę i prosimy o więcej.
    Teraz wszystko jest tak „jasne, że klar”! (zobacz:
    Fotogaleria)
    Na stronie Instytutu Goethego - organizatora Deutsch-Wagen-Tour - ogólnopolskiego programu promującego język niemiecki krótka notatka z wizyty u nas:

    http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour/archives/3795-Z_wizyta_w_Grodkowie.html

  • Dni języka niemieckiego
    Zauważyliście ostatnio w naszej szkole mnóstwo czarno-czerwono-złotych i czerwono-białych flag? Nie dało się ich nie zauważyć, wisiały na każdym kroku! W tych dniach świętowaliśmy w szkole "Dni języka niemieckiego". W ramach tego małego święta, które odbyło się w naszej szkole w dniach od 17 do 19 lutego zorganizowane zostały dwa konkursy dla klas IV-VI. (zobacz: Fotogaleria)
    Oto lista laureatów:
    Konkurs "Łamańce językowe":
    Miejsce I - Julia Kożuch kl. IV d
    Miejsce II - Marcelina Białek kl. VI c
    Miejsce III - Filip Adamczyk kl. VI c
    Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych:
    Miejsce I - Jan Jankowski kl. Va
    Miejsce II - Michał Wróbel kl. VI c
    Miejsce III - Marcelina Białek kl. VI c


  • Rekrutacja 2015/2016
    Terminy postępowania rekrutacyjnego do  klasy I w roku szkolnym 2015/2016  oraz zgłoszenie i  wniosek znajdują się w zakładce Informacje dla rodziców.

  • Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III
    12 lutego 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Grodkowie  odbył się  Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III
    Celem  konkursu było:
    Opanowanie poprawnej pisowni wyrazów:
    - w odpowiedniej formie;
    - z „ h” , „ ch”, „ż”, „rz” , „ó” , „u” ;
    - ze spółgłoskami miękkimi,
    - pisownia liczebników.
    Uzasadnienie pisowni wyrazów.
    Rozwijanie logicznego myślenia, umiejętności czytania ze zrozumieniem.
    Kształtowanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności samodzielnej pracy dzieci.
    Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego
    I miejsce – Milena Rutkiewicz - Kl.IIIc
    II miejsce – Marlena Fudali - Kl.IIIc
    III miejsce – Marlena Olbryt - Kl.IIIa
    Pozostali uczestnicy:
    Kl.IIIa - Kalina Chudzik
    Kl.IIIb - Maciej Fatla, Aleksander Kubieniec
    Kl.IIId - Andrzej Seremet, Miłosz Szczurek
    Zadania przygotowały i konkurs przeprowadziły panie Małgorzata Antoniewicz i Grażyna Jakubowska. (zdjęcia w Fotogalerii)


  • Lekcje w kinie
    W dniu 13-02-2015r. uczniowie klasy IIa, IIc, I a, I b razem z paniami: B. Sikorska-Ą-Żyrek, M. Wojdak, M. Antoniewicz i G. Jakubowską uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacji medialnej „Lekcje w kinie”. Zajęcia odbyły się w BCK w Brzegu. „Lekcje w kinie” to cykl wydarzeń edukacyjnych, kierowany do uczniów polskich szkół. Obejmuje wszystkie etapy nauczania w szkolnictwie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. We wszystkich kinach uczestniczących w projekcie są realizowane multimedialne zajęcia edukacyjne połączone z projekcjami filmowymi. W czasie zajęć uczniowie poznają najważniejsze zagadnienia z zakresu języka filmu oraz dowiadują się, jakie są możliwości wykorzystania poszczególnych środków wyrazu, co one znaczą i jaką spełniają funkcję w tekstach kultury audiowizualnej. Prezentacja przykładów filmowych pomaga uczniom zrozumieć omawiane treści. Nauczyciele otrzymali od organizatorów materiały edukacyjne zawierające między innymi precyzyjne scenariusze lekcji, które mają na celu pogłębienie poruszanej w czasie „Lekcji w kinie” problematyki. Nasi uczniowie podczas lekcji:
    - poznali tajniki pracy kinooperatora,
    - dowiedzieli się, czym jest taśma filmowa,
    - odkryli, na czym polega złudzenie ruchu,
    - zobaczyli, jakie informacje kryją się na bilecie,
    - dowiedzieli się, że pokazy filmowe mogą być na plaży, w samochodzie, a nawet w pociągu,
    - odkryli, jaki jest największy ekran na świecie,
    - utrwalili zasady zachowania się w kinie.
    Następnie uczniowie mieli okazję pooglądać film „Turbo”. Po zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Zapoznaliśmy się z architekturą miasta. Zobaczyliśmy Odrę oraz zwiedziliśmy  Zamek Piastów Śląskich. Byliśmy także na pysznych pierogach i naleśnikach. Uczyliśmy się sami zamawiać i płacić za zamówione dania. Wróciliśmy z wycieczki bardzo zadowoleni. (zobacz: Fotogaleria)


  • Spotkanie z oficerem Żandarmerii Wojskowej
    11 lutego 20015r.gościliśmy w naszej szkole komendanta placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach- porucznika Rafała Olbryt. Pan porucznik spotkał się z uczniami klas 3a,3b,3d oraz z grupą świetlicową. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów. Komendant opowiadał też o pracy i głównych zadaniach jakie stoją przed żołnierzami żandarmerii wojskowej. Przygotował w tym celu bardzo ciekawą prezentację dostosowaną do wieku uczniów, pokazał akcesoria wojskowe, których żołnierze używają w pracy codziennej. W klasie 3a uczniowie mogli dodatkowo złożyć odciski palców i zobaczyć swoje linie papilarne. Na koniec wszyscy obejrzeli samochód wojskowy, służący do przewożenia zatrzymanych. Mogli do niego wejść i poczuć się jak prawdziwi żołnierze. Spotkanie było bardzo interesujące i pouczające. Z pewnością wielu chłopców będzie chciało zostać żołnierzami. Już w trakcie spotkania deklarowali, że chcą nimi być. Komendant obiecał, że odwiedzi jeszcze kiedyś naszą szkołę. Dziękujemy więc i już czekamy na kolejną wizytę. (zdjęcia w Fotogalerii)

strona: