Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

  • Dawny dworzec kolejowy w Grodkowie
    28  i 29 października klasa II a, I b i Ia  z paniami B. Sikorską-Żyrek, M. Antoniewicz i G. Jakubowską  miały okazję podziwiać w Izbie Pamięci w Grodkowie makietę dworca kolejowego widzianego oczami artysty pana Józefa Wilczęgi. Niezwykła makieta dworca kolejowego prezentuje wizerunek budynku z lat 30 XX wieku. Przedstawiony model uwzględnia także okoliczne zabudowania oraz wszystkie elementy istotne dla obsługi podróżnych i pociągów. Obiekt wykonany został w skali 1:87, a jego powierzchnia wynosi 2,70 m x1,40 m. Obok dworca jest również budynek w którym pan J. Wilczęga kiedyś mieszkał. Oprócz makiety wystawa obejmuje także malarstwo olejne. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dawny dworzec jest przepiękny i bardzo chcielibyśmy, aby taki powrócił. Ponadto jesteśmy pełni podziwu dla pana J. Wilczęgi za jego pomysł, precyzję, wytrwałość oraz ukazania najmłodszym, że warto mieć marzenia i pasję (zobacz: Fotogaleria).


     

  • Strasznie fajne święto!
    Klasa 3c wraz z wychowawczynią Ewą Wójcicką świętowała Halloween. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w przedziwne stroje. Nie brakowało dyń i własnoręcznie wykonanych nietoperzy. Rozwiązywaliśmy zadania o kotach, czarownicach i innych stworkach. Samorząd klasowy częstował pracowników szkoły cukierkami. Nie zabrakło słodkich paluchów czarownicy i innych wymyślnych ciasteczek, przygotowanych przez rodziców, za co im serdecznie Dziękujemy. Przy okazji zebraliśmy pomoce do świetlicy szkolnej, bo w dniu dzisiejszym zakończyła się akcja „Dziewczynka z zapałkami”. (zobacz: Fotogaleria)


     

  • Zajęcia z ekologii
    Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie klasy 3c pod kierunkiem wychowawczyni Ewy Wójcickiej wykonywali torby ekologiczne z wizerunkiem naszego miasta. Projektowali także woreczek na drugie śniadanie. (zobacz: Fotogaleria)

  • Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna
    Uczniowie klasy 3c pod  kierunkiem wychowawczyni Ewy Wójcickiej brali udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”. 
    Laureatką została Ola Boruszek – kwalifikacja do wystawy. 
    Na konkurs napłynęło ponad 1300 prac z całej Polski, a tylko 95 wybrano na wystawę. 
    Olu – gratulujemy!


  • Złote Gody
    28 października  2014 r. w sali grodkowskiego Urzędu Miejskiego odbyła się uroczystość wręczenia nadanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej medali za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale takie przysługują parom małżeńskim legitymującym się minimum 50 letnim stażem. Jubileusz uświetnili swoim występem, członkowie szkolnego zespołu wokalnego „True Lady”  z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie.  Jubilaci oprócz medali otrzymali pamiątkowe dyplomy i kwiaty, a także życzenia kolejnych wspólnie spędzonych lat w zdrowiu, szczęściu i miłości. (zobacz: Fotogaleria)

  • Pasiasty Dzień z Basią
    23 października2014r. uczniowie klas 0-III w ramach Kolorowych Dni obchodzili „Pasiasty Dzień z Basią”. Była to doskonała okazja, by zapoznać się z przygodami bohaterki serii książeczek dla dzieci- rezolutnej Basi. Basia i jej bracia- Janek i Franek, przeżywają wiele przygód, rozwiązują wiele problemów, z którymi każdy uczeń mógłby się identyfikować- „Basia i bałagan”, „Basia i pieniądze”, „Basia i biwak” i wiele innych. W Pasiastym Dniu wszyscy zapoznali się z wybranym opowiadaniem i wykonali do niego pracę plastyczną. Wszystkie klasy spisały się doskonale! W tym dniu każdy miał na sobie paski: na bluzkach, spodniach, skarpetkach, opaskach, muszkach, kokardach, butach. Nawet nasze panie kucharki przygotowały w tym dniu coś „w paski”- fasolkę szparagową! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w zabawie! A piękne prace plastyczne o Basi można podziwiać na tablicy w holu szkoły. (zobacz: Fotogaleria)

  • Bezpieczni na drodze
    Bezpieczni na drodze pod takim hasłem odbył się dnia 24.10.2014r. apel przygotowany przez klasę 2b pod kierunkiem wychowawczyni pani Grażyny Ostręgi. Uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, który składał się wierszy, piosenek i scenek przedstawiających zagrożenia wynikające z kontaktów z nieznajomymi. Głównym cele apelu było uświadomienie dzieciom jak ważną sprawą jest bezpieczeństwo i że w dużej mierze zależy ono od nas samych i naszego zachowania. Jeszcze raz apeluję do Was wszystkich przyjaciele – BĄDŹCIE OSTROŻNI NA DRODZE. (zobacz: Fotogaleria)

  • Pocztowa lekcja Świetlików
    Z okazji Dnia Poczty Polskiej, który przypada 9 października, wychowawcy świetlicy rozmawiali ze Świetlikami o pracy  pocztowców. Uczniowie wzbogacili swoje słownictwo o zagadnienia  związane z tą tematyką. Na zajęciach plastyczno-technicznych wykonali samodzielnie koperty oraz napisali list do kolegi. Pod koniec tygodnia, wspólnie z wychowawcą ,Świetliki wybrały się na pocztę w Grodkowie. Tam uczniowie poznali drogę, jaką pokonuje list od nadawcy do adresata. Zwiedzili sortownię listów i paczek, przyglądali się pracy pań na rozdzielni, stemplowali listy przy użyciu maszyny, zwanej stemplownicą, ważyli listy na specjalnej wadze. Dzięki przemiłemu Panu Naczelnikowi dzieci miały okazję poznać pracę wielu ludzi i zobaczyć miejsca niedostępne dla zwyczajnych klientów Poczty. Świetliki z pewnością zapamiętają tę "pocztową lekcję". (zobacz: Fotogaleria)

  • Dzień Edukacji Narodowej  w Urzędzie Miasta Grodkowa
    14 października 2014r. z okazji  Dnia Edukacji Narodowej w Urzędzie Miasta odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Burmistrza nauczycielom i dyrektorom szkół naszej gminy. Uroczystość tę uświetnił program  artystyczny w klimacie serwisu telewizyjnego przygotowany przez uczniów klasy V a naszej szkoły  oraz zespoły „Grodkowiacy”, „Chochliki” i „True Lady”  (zobacz: Fotogaleria)

  • Chrzest Czwartaków
    Tegoroczny Chrzest Czwartaków odbył się 17 października 2014r. a hasłem przewodnim były KOLORY. Uczniowie klas czwartych mieli do wykonania wiele zadań z różnych dziedzin. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona klas starszych, co zostało potwierdzone odpowiednim dokumentem. Organizatorem Chrztu Czwartaków była klasa VIb z wychowawczynią Joanną Walorską. W trakcie uroczystości zaprezentował się zespół wokalny True Lady i zespół taneczny DYNAMIK.(zobacz: Fotogaleria)

  • Zielona Szkoła –ZAKOPANE
    Od 15 do 19 września 2014r. uczniowie klasy 3d, 5a i 5c Publicznej Szkoły Podstawowej nr3 w Grodkowie wraz z wych. Beatą Dudą, Małgorzatą Zeman, Grażyną Dańczak oraz ks. Zbigniewem Goźlińskim byli uczestnikami Zielonej Szkoły w Zakopanem.
    Uczniowie przebywali w Pensjonacie „U Kasi” położonym na Olczy, malowniczej dzielnicy Zakopanego.
    Na miejscu do dyspozycji dzieci była stołówka, świetlica, duży ogród z widokiem na Tatry. Cisza, spokój oraz pyszna domowa kuchnia pozwalały uczniom wspaniale wypoczywać  po całodziennych wędrówkach górskich.
    Każdy dzień pobytu w Zakopanem przynosił wiele wrażeń. Uczestnicy wyjazdu podziwiali piękno stolicy polskich Tatr, Wielką Skocznię, Kasprowy Wierch. Wytrwale pokonywali szlaki turystyczne do Kuźnic i na Kalatówki. Odbyli piękną lekcję katechezy i poznali historię Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo na  Olczy os. Piszczory. Byliśmy również w Białce Tatrzańskiej - Terma Bania
    to jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów termalnych w Polsce. Niezwykła architektura i wkomponowanie w ukształtowanie terenu robiło ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach Zielonej Szkoły. Odwiedziliśmy Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które znajduje się w willi Opolanka, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Największym przeżyciem dla uczniów było Nowe, Multimedialne Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Między innymi dzięki środkom unijnym, Muzeum stało się nowoczesnym ośrodkiem upamiętniającym dorobek Papieża Polaka. (zobacz: Fotogaleria)
    Efekty naszej „zielonej eskapady” to:
    - wspólnie spędzone dni pozwoliły nam lepiej się poznać;
    -nawiązać nowe przyjaźnie;
    - polubić wędrówki;
    - wzbogaciły uczniów w szeroką wiedzę przyrodniczą i historyczną;
    -nauczyły samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych.




     

  • Dzień Nauczyciela w Trójce
    Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 
    Dnia 14 października uczniowie naszej szkoły przybyli do szkoły nie po to, aby tak jak każdego dnia uczyć się, ale po to, aby razem z nauczycielami świętować tę uroczystość. O godzinie 10.00 wszyscy pracownicy i nauczyciele wraz z uczniami udali się do Domu Kultury aby uczestniczyć w programie artystycznym przygotowanym przez uczniów z klas I-III, klasy V a oraz zespołów „Grodkowiacy”, „Chochliki”.  Ważnym punktem było przedstawienie o charakterze humorystycznym w klimacie serwisu telewizyjnego. Zadaniem uczniów biorących udział było przedstawienie różnych doniesień z życia szkoły, pracy nauczycieli, ich zachowań, a także podanie przepisu na „super ucznia”. Super uczniami okazały się smerfy, które opanowały scenę. Po tak wybuchowym przepisie kulinarnym została przedstawiona gala oskarowo- jabłkowa. Uczniowie wręczali piękne jabłka nauczycielom w różnych kategoriach. Towarzyszyły temu świetne piosenki w wykonaniu zespołu wokalnego „True Lady”. Na zakończenie uczniowie zaprosili wszystkich na następne wydanie wiadomości TV-edu już za rok. (zobacz: Fotogaleria)









  • „Na straganie” w świetlicy szkolnej
    W ostatnim tygodniu września grupa Świetlików wystawiła sztukę pt. „Na straganie” według wiersza Jana Brzechwy. Publiczność stanowili uczniowie klas
    0 a,0 b i 0c. W rolę smakowitych warzyw i pysznych owoców wcielili się uczniowie klas pierwszych. Przedstawienie wywołało ogromny aplauz wśród dzieci, szczególnie scena gotowania zupy ze  wszystkich warzyw.  Widowisko okraszone zostało zabawnymi, tematycznymi piosenkami, które wspólnie wykonali artyści i publiczność. (zobacz: Fotogaleria)

  • Spotkanie z leśniczym w oddziałach przedszkolnych
    13 października 2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0 „a”, 0 „b”, 0 „c” spotkała miła i zaskakująca niespodzianka, a mianowicie odwiedził ich leśniczy Jerzy Dwojak z Nadleśnictwa Głębocko.
    Celem spotkania było przybliżenie dzieciom pracy leśniczego oraz zdobycie informacji na temat konieczności dokarmiania zwierząt zimą. Podczas spotkania z leśniczym dzieci poznały obowiązki do niego należące oraz dowiedziały się o konieczności dokarmiania ptaków i zwierząt w okresie zimy i wczesnej wiosny. Pan leśniczy opowiedział im o przygotowywaniu się zwierząt oraz lasu do nadchodzącej pory roku jaką jest zima. Z dokładnością i precyzyjnością przypomniał dzieciom jakie zwierzęta są dokarmiane zimą, które zapadają na sen zimowy oraz jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów. Pan leśniczy mówił o ssakach i ptakach występujących w naszych lasach, ich zwyczajach i zagrożeniach z ich strony dla ludzi. Wśród omawianych zwierząt były: łoś, jeleń, sarna, dzik, borsuk, lis, jeż, niedźwiedź, wiewiórka, sójka i dzięcioł. Wyjaśnił również dzieciom różnicę pomiędzy leśniczym a myśliwym.
    Pan leśniczy miał ze sobą bardzo charakterystyczną rzecz dla leśniczego oraz myśliwych. Była to trąbka, na której przywitał się i pożegnał z dziećmi tak jak myśliwi w czasie połowów. Na koniec spotkania dzieci zadawały leśniczemu różne pytania, na które leśniczy odpowiadał z wielką cierpliwością.
    Na zakończenie pan leśniczy zaapelował, aby nie dotykać zwierząt w lesie, aby go nie zaśmiecać oraz szanować zwierzęta tam zamieszkujące. (zobacz: Fotogaleria)

  • Jeżyki z owoców i warzyw
    Uczniowie klasy 3 c pod kierunkiem wychowawczyni Ewy Wójcickiej robili jesienne jeżyki i bawili się przy tym doskonale. Już podczas ich wykonywania dzieci podjadały ulubione owoce i warzywa, które stanowią naturalne źródło cennych witamin. Stół udekorowano jesiennymi darami. W tym dniu było kolorowo, smacznie i zdrowo! (zobacz: Fotogaleria)

  • Pasowanie na ucznia
    3 października 2014 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszych klas. W tym dniu odbyła się uroczystość pasowania dzieci z  sześciu klas pierwszych na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Grodkowie.
    Uroczystość prowadziła pani Grażyna Ostręga- opiekun najmłodszej grupy wiekowej. Powitała zaproszonych gości, burmistrza Grodkowa,  dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz rodziców i uczniów.
    Uczniowie klas IV  przygotowali program artystyczny, na który przybyła królowa Ołówkowa i król Ołówkos  ze swoimi pomocnikami. Dzieci z klas I miały do wykonania kilka zadań. Za poprawne ich wykonanie para królewska zgodziła się na to, aby pani dyrektor Katarzyna Telęga-Romian i pani wicedyrektor Jadwiga Tyc dokonały pasowania pierwszaków na uczniów. Każdy uczeń w skupieniu i z wielką uwagą czekał na dotknięcie specjalnym ołówkiem, co oznaczało przyjęcie do grona uczniów. Równocześnie wychowawcy klas wręczali pamiątkowe dyplomy i gratulowali swoim wychowankom.
    Bardzo miłą częścią uroczystości były prezenty od rodziców- tuby ze słodyczami ucieszyły wszystkich, a wyglądały niezwykle okazale i tajemniczo.
    Potem dzieci z  klas III wręczyły upominki dla pierwszaków.
    Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe.
    Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem w pięknie udekorowanych klasach
    i krótką dyskoteką  na sali gimnastycznej.
    Dzieci pełne wrażeń, w towarzystwie wzruszonych rodziców, udały  się do domów.(zobacz: Fotogaleria)

  • Spotkanie z policjantami i psem
    3 października 2014r. do dzieci z grup zerowych przybyli policjanci w towarzystwie psa z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do szkoły, uświadomienie dzieciom jak prawidłowo należy korzystać z niej korzystać oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze obcą osobę. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się również na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz z jakich sprzętów korzysta w trakcie pracy. Największą atrakcją było omówienie roli policyjnego psa i pokaz jego umiejętności z przewodnikiem. Zostały również przedstawione zasady właściwego zachowania dzieci podczas ataku psa, sposobu podchodzenia do niego i zachowania się w pobliżu psa. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele nurtujących pytań. Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa. Na koniec spotkania dzieciaki dostały od policjantów  książeczki „Bezpieczny przedszkolak”.(zobacz w Fotogalerii)

     

  • Z wizytą w przychodni lekarskiej
    Przedszkolaki  z  grup: 0a, 0b, 0c  wybrały się na wycieczkę do przychodni lekarskiej „Sanmed”. Dzięki uprzejmości pań pielęgniarek i  lekarzy  mogły zwiedzić recepcję, gabinet lekarski , zabiegowy i stomatologiczny. Zapoznały się z pracą lekarza, pielęgniarek oraz z podstawowym sprzętem medycznym,  jak również wzbogaciły słownictwo. Panie chętnie odpowiadały  na wszystkie pytania małych gości, a także uświadomiły przedszkolaków jak ważna jest profilaktyka zdrowotna: konieczność szczepień ochronnych, dbałość o higienę osobistą oraz aktywność ruchowa. Na pamiątkę otrzymały kolorowe naklejki „Dzielnego Pacjenta”. Na koniec zaprezentowały wiersz i złożyły  życzenia pracownikom przychodni  z okazji Międzynarodowego Dnia Lekarza. (zobacz w Fotogalerii)

     

  • I rajd rowerowy- w ramach programu Przeciwdziałania Wadom Postawy
    4 października 2014r.  zorganizowaliśmy „Dzień rodzinny na rowerze”. Dołączyliśmy się  z grupą ponad 50 osób z naszej szkoły do grupy organizującej I rajd rowerowy i razem z p. Sławkiem Sobstelem (nauczycielem Gimnazjum nr 1) wyruszyliśmy w trasę 20 kilometrową, która przebiegała przez: Żelazną, Osiek Grodkowski, Lipową, Golę Grodkowską, Tarnów Grodkowski, Grodków. Kolumnę czwartą prowadziła pani dyrektor Katarzyna Telęga-Romian, piątą rodzic (jednocześnie nauczyciel PG nr 1) pani Gabriela Kotas, szóstą koordynator programu pani Beata Sikorska-Żyrek, siódmą pani Irena Gorczyca. Peleton zamykała pielęgniarka pani Renata Witkowska. W połowie trasy, a konkretnie w Osieku Grodkowskim przywitała nas pani Jolanta Kuś i dodała otuchy tym najmłodszym uczestnikom. Jesteśmy dumni zwłaszcza z  dzieci z klas drugich, które wspólnie z rodzicami spędzały aktywnie wolny czas.  Po przyjeździe przywitał nas ksiądz proboszcz zapraszając wszystkich na dziedziniec plebanii na poczęstunek w postaci kawy, herbaty i czegoś słodkiego. Następnie chętni udali się na mszę świętą, a później na pieczone kiełbaski i wspólne śpiewy. Już w listopadzie zapraszamy rodziców i dzieci na sobotę z nordic walking. Szykujcie kije. Po wspólnym energetycznym spacerze ognisko na Tarnawie. (zobacz: Fotogaleria)

     

  • Zajęcia w parku- edukacja w ramach lekcji z natury
    Dzieci poznają przyrodę wszystkimi zmysłami, dostrzegają nowe kształty i barwy, interesują się tym, co żyje, porusza się, rośnie, wydaje różne odgłosy. Poprzez wspólne obserwacje, rozmowy, działania możemy pobudzać ich wrażliwość oraz kształtować umiejętność rozumowania naukowego – z jednej strony analitycznego i badawczego, z drugiej otwartego na nowe doznania, kreatywne rozwiązania.
    Świat przyrody obserwowany na spacerze w parku czy w lesie to doskonałe miejsce do przeprowadzenia zajęć. Program „Lekcje z natury” proponuje wybór pomysłów na inspirujące zadania do zrealizowania z dziećmi w terenie. W dniu 4 października klasa II a wraz z wych. Beatą Sikorska-Żyrek była na zajęciach poznawania przyrody w parku. Dzieci pracowały na wcześniej przygotowanych kartach pracy. Rozpoznawały gatunki drzew, ich owoce oraz obserwowały zjawiska atmosferyczne, a także podpatrywały zwierzęta. Nie zabrakło także zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.  Wszyscy świetnie się bawili i wrócili z wycieczki szczęśliwi. (zobacz: Fotogaleria).

strona: