Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

Chór INOX Grupa teatralna - CHOCHLIKI & zespół taneczny GRODKOWIACY

Zespoły artystyczne

Grupa teatralna - CHOCHLIKI & zespół taneczny GRODKOWIACY

Działalność artystyczna prowadzona w młodszej grupie wiekowej prowadzona przez panie:
Beatę Sikorską-Żyrek i Jolantę Kuś

w I półroczu roku szkolnym 2019/2020 

Zespół taneczny „Grodkowiacy” zajęcia taneczne

W ciągu pierwszego półrocza roku szkolnego dzieci z klasy I-III uczestniczyły w dodatkowych zajęciach tanecznych. Zajęcia te odbywały się w poniedziałki w Domu Kultury. W zajęciach uczestniczyło 50 dzieci z klas I-III. Uczniowie poznali układy taneczne: (taniec śląski) „Trojak”, „Krakowianka”, (innych narodów) „Białe tygrysy”. Również prezentowane były miniatury taneczne.

Dzieci występowały: z okazji Dnia Nauczyciela, „Jasełek”, Plebiscycie na 10 najlepszych Sportowców Szkoły i Opolszczyzny, w Domu Kultury oraz podczas koncertów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działalność zespołu jest przedstawiana na zdjęciach, wystawkach, w internecie (strona internetowa szkoły, gminy), a także lokalnych gazetach „Panorama Brzeska”, „Teraz Grodków 24.pl”.

Na zajęciach teatralnych dzieci z klasy I a, III c tworzą zespół „Chochliki”. Oprócz scenek dramowych przygotowywanych na zajęciach, dzieci pracowały nad jasełkami, spektaklem z okazji Dnia Babci i Dziadka, „Dnia Zdrowych Przekąsek”.

Działalność artystyczna prowadzona w młodszej grupie wiekowej prowadzona przez panie:
Beatę Sikorską-Żyrek i Jolantę Kuś

w roku szkolnym 2018/2019 

Zespół taneczny „Grodkowiacy” zajęcia taneczne

W ciągu roku dzieci z klasy II-III uczestniczyły w dodatkowych zajęciach tanecznych. Zajęcia te odbywały się w czwartek w Domu Kultury. W zajęciach uczestniczyło 50 dzieci z klas II-III. Uczniowie poznali układy taneczne: (taniec śląski) „Krakowianka”, „Siała baba”, „Grożony” narodowy „Polonez warszawski”, „Krakowiak”, regionalny „Kowal”, (innych narodów) „Elektryczny szok”. Również prezentowane były miniatury taneczne.

Dzieci występowały: z okazji Dnia Nauczyciela, „Jasełek”, Plebiscycie na 10 najlepszych Sportowców Szkoły i Opolszczyzny, w Domu Kultury, TVP 3 Opole w programie „O!polskie na żywo”, dla seniorów, z okazji Dni Grodkowa, w Domu Pomocy Społecznej, z okazji Dnia Rodziny. Delegacja zespołu brała udział w uroczystościach upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Starym Grodkowie. Działalność zespołu jest przedstawiana na zdjęciach, wystawkach, w internecie (strona internetowa szkoły, gminy), a także lokalnych gazetach „Lider”, „Panorama Brzeska”, „Teraz Grodków 24.pl”.

Na zajęciach teatralnych dzieci z klasy III a, II c tworzą zespół „Chochliki”. Oprócz scenek dramowych przygotowywanych na zajęciach, dzieci pracowały nad jasełkami, spektaklem z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, „Dnia Zdrowych Przekąsek”, Dnia Rodziny. W gminnym konkursie recytatorskim  zajęły czołowe lokaty tzn. drugie, trzecie miejsce oraz wyróżnienia.

W drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019 zespół „Grodkowiacy” realizował dwa projekty:

  1. Wspieranie i propagowanie działań w zakresie ochrony dóbr kultury, dziedzictwa narodowego i lokalnego dorobku artystycznego.

Celem pierwszego zadania było podejmowanie działań na rzecz edukacji artystycznej w Grodkowie:

            zachęcanie do uczestniczenia w codziennej aktywności kulturalnej,

          ukazanie wielopoziomowego i integralnego pojmowania rękodzieła jako sztuki,

          zaangażowanie dzieci w kultywowanie tradycji ludowych własnego regionu,

          promowanie wychowania dzieci i młodzieży przez sztukę,

          wzrost świadomości wśród uczestników „zadania” korzyści płynących z rozwijania sztuki ludowej,

          nabierania nawyków aktywności i włączania się w życie publiczne,

          kształtowanie umiejętności planowania pracy,

          rozwijanie wyobraźni twórczej i estetyki,

          kształtowanie sprawności manualnych,

          kształtowanie umiejętności bezpiecznego posługiwania się narzędziami i przyborami.

Zajęcia artystyczne z rękodzieła sprzyjały w nabywaniu nowych umiejętności, kultywowaniu tradycji, prezentacji własnych umiejętności artystycznych, a jednocześnie były alternatywą na ciekawe spędzanie wolnego czasu. W ramach zadania odbyły się 2 warsztaty wykonywania obrazków metodą scrapbookingu – wycinankową dla dzieci z zespołu „Grodkowiacy”. Dzieci za pomocą specjalnej maszynki i odpowiednich wykrojników tworzyły kolorowe kompozycje. Wycięte elementy przyklejały przestrzennie na płótnie, papierze i kartonie. Uczyły się w ten sposób o rodzajach materiałów i narzędziach potrzebnych do wykonania prac.

  1. Organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, propagującego ideę trzeźwego oraz zdrowego stylu życia.

Celem drugiego zadania były warsztaty kulinarne (zdrowe odżywianie) oraz  warsztaty taneczne, rekreacyjne, specjalistyczne z zakresu profilaktyki dla dzieci z rodzinami.

Rezultatem wykonania zadania publicznego było:

·         nabycie przez uczniów świadomości zagrożeń we współczesnym świecie i umiejętności radzenia sobie z nimi,

·         zapobieganie szkodom wynikającym z różnych uzależnień przez prowadzenie specjalistycznych zajęć,

·         budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia,

·         możliwość odkrywania pasji i zainteresowań,

·         uczenia się kompetencji społecznych, w tym szczególnie pracy w zespole,

·         nabierania nawyków aktywności i włączania się w życie publiczne,

·         nabycie przez uczniów nawyków zdrowego stylu życia.

 

Odbyły się warsztaty podczas których były realizowane treści dotyczące profilaktyki, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz propagujące ideę trzeźwego oraz zdrowego stylu życia:

    warsztaty kulinarne (zdrowe odżywianie) od kwietnia do maja.

·          warsztaty taneczne, rekreacyjne, specjalistyczne z zakresu profilaktyki dla dzieci z rodzinami.

·         zakupiono 8 kamizelek chłopięcych – element stroju śląskiego chłopięcego.

Powyższe działania wzbogaciły ofertę edukacyjną szkoły,  przyczyniły się do indywidualnego rozwoju każdego ucznia poprzez pracę metodą projektową.

Działalność artystyczna prowadzona w młodszej grupie wiekowej prowadzona przez panie:
Beatę Sikorską-Żyrek i Jolantę Kuś

w roku szkolnym 2017/2018 

Zespół taneczny „Grodkowiacy” zajęcia taneczne

W ciągu roku dzieci z klasy I-V uczestniczyły w dodatkowych zajęciach tanecznych. Zajęcia te odbywały się w czwartek w Domu Kultury. W zajęciach uczestniczyło 50 dzieci z klas I-V. Uczniowie poznali układy taneczne: (taniec śląski) „Krakowianka”, „Siała baba”, „Grożony” narodowy „Polonez”, „Krakowiak”, regionalny „Kowal”, (innych narodów) „Elektryczny szok”. Również prezentowane były miniatury taneczne.

Dzieci występowały: z okazji Dnia Nauczyciela, „Jasełek” na Plebiscycie na 10 najlepszych Sportowców Szkoły i Opolszczyzny, w Domu Kultury, na Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej w kategorii taniec zajmując I miejsce. Występowały także dla seniorów, z okazji Dni Grodkowa, dla gości z Czech, w Domu Pomocy Społecznej. Działalność zespołu jest przedstawiana na zdjęciach, wystawkach, w internecie (strona internetowa szkoły, gminy), a także lokalnych gazetach „Lider”, „Panorama Brzeska”, „Teraz Grodków 24.pl”. Wydarzeniem był jubileusz 25-lecia istnienia zespołu.

9 czerwca 2018 r. zespół taneczny „Grodkowiacy” obchodził swój jubileusz. Uroczystość była częścią obchodów 750-lecia miasta Grodkowa. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz tancerze, którzy obecnie tańczą w zespole oraz ci którzy kiedyś tańczyli. Jubileusz rozpoczął się od zatańczenia narodowego tańca korowodowego jakim jest „Polonez”. Honory otwarcia jubileuszu pełnił pierwszy tancerz zespołu, obecnie nauczyciel PSP nr 3 w Grodkowie Roman Smoliński oraz najmłodsza tancerka, która rozpoczęła przygodę z tańcem Judyta Gajek.  Następnie głos zabrali niektórzy z zaproszonych gości: Pan Burmistrz Marek Antoniewicz, dyrektor Domu Kultury Pan Paweł Garncarz, Pani dyrektor PSP nr 3 w Grodkowie Katarzyna Telęga-Romian wraz z Panią wiecedyrektor Jadwigą Tyc oraz panie ze Stowarzyszenia Kobiet na czele z panią Lidią Faron i Alfredą Zarzeczną. Do życzeń dołączyli się także rodzice i dzieci tańczące. Następnie zespół liczący 50 osób prezentował swój dorobek taneczny na scenie. Można podziwiać dzieci w pięknych strojach w następujących tańcach: „Krakowiaku”, „Kowalu”, „Siała baba”, „Grożonym”, „Krakowiance”, „Elektrycznym szoku”. Delegacja zespołu odebrała nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii taniec na Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej. Niespodzianką od rodziców i byłych tancerzy było przygotowanie dwóch tańców i odtańczenie ich na scenie. Następnie zespół z zaproszonymi gośćmi przeniósł się do Sali w Domu Kultury, gdzie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „25 lat zespołu „Grodkowiacy”. Po nagrodach na Sali pojawiły się jubileuszowe torty. W trakcie oglądania wystawy oraz prezentacji multimedialnej, rozmawiano, wspominano, robiono kolejne zdjęcia do następnych jubileuszy, jak również przeglądano kroniki.

 Na zajęciach teatralnych dzieci z klasy II a, I c tworzą zespół „Chochliki”. Oprócz scenek dramowych przygotowywanych na zajęciach, dzieci pracowały nad jasełkami, spektaklem z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Ziemi, Dnia Mamy. Podczas Dnia Dziecka – Dnia Mamy w Sulisławiu dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Uczennice zajęły w konkursie recytatorskim drugie, trzecie miejsce oraz wyróżnienia.

W drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018 zespół „Grodkowiacy” realizował cztery projekty:

  1. ORGANIZOWANIE I PROMOWANIE WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO BEZ UŻYWEK
  2.  WSPIERANIE DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH, ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA I PASJE WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY
  3. PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM I PTATOLOGIOM SPOŁECZNYM
  4. WSPIERANIE I PROPAGOWANIE DZIAŁAŃ W ZAKRESIE OCHRONY DÓBR KULTURY I LOKALNEGO DOROBKU ARTYSTYCZNEGO

Celem pierwszego zadania było organizowanie i promowanie wśród dzieci aktywnego spędzania czasu wolnego bez używek poprzez zajęcia artystyczne. W ramach zadania odbyły się 2 warsztaty malowania wstążek, które zostały wykorzystane do strojów dla zespołu „Grodkowiacy”. Zajęcia odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Grodkowie. Brało w nich udział 50 dzieci. Celem drugiego zadania było wspieranie i popularyzowanie wspólnoty lokalnej – uczczenie jubileuszu 25- lecia zespołu tanecznego „Grodkowiacy”. Odbyły się:

 

1.      Koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia zespołu tanecznego „Grodkowiacy” w dniu 31 maja 2018 r.  w Sulisławiu i 9 czerwca 2018 r. w Grodkowie. Odbyły się dwa koncerty dla rodzin i mieszkańców Grodkowa i gminy Grodków, zaproszonych gości, absolwentów – byłych tancerzy zespołu.

2.      Wystawa w Domu Kultury w Grodkowie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

3.      Konkurs na wykonanie dzieł związanych z zespołem „Grodkowiacy”.

Ponadto zespół zaprezentował swój dorobek podczas wizyty gości z Czech we wspólnym koncercie „Połączyła nas muzyka”.

Dzięki Jubileuszowi 25- lecia zespołu „Grodkowiacy” dzieci należące do zespołu oraz absolwenci mieli możliwość utożsamiania się z lokalną wspólnotą mieszkańców, rozszerzenia tanecznej tradycji ludowej – tak istotnej w czasach współczesnych. Trzecie zadanie dotyczyło wspierania działań edukacyjnych, rozwijania zainteresowań i pasji wśród dzieci poprzez warsztaty taneczne. W ramach zadania odbyła się wycieczka połączona z warsztatami tanecznymi w siedzibie zespołu „Śląsk” w Koszęcinie. Poprzez warsztaty taneczne dzieci należące do zespołu miały możliwość rozszerzenia śląskiej tanecznej tradycji ludowej. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o oryginalnych strojach śląskich, odpowiednich butach tanecznych. Mieli możliwość przymierzania różnych strojów, akcesoriów tanecznych oraz uczestniczyli w warsztatach tanecznych. Celem czwartego zadania było wspieranie, propagowanie działań w zakresie ochrony dóbr kultury i lokalnego dorobku artystycznego, rozwijanie zainteresowań i pasji wśród dzieci poprzez uzupełnienie garderoby o profesjonalne buty dla zespołu tanecznego „Grodkowiacy”.

Ponadto realizowano w ramach tygodnia profilaktyki kiermasz talentów. Swoje stoisko pod hasłem „Grodkowiacy mali patrioci” miał zespół „Grodkowiacy” Uczestnikami zajęć byli uczniowie z klas I-III, którzy podczas zajęć uczyli się tańca narodowego jakim jest „Polonez” oraz wykonywali w barwach narodowych kwiatki z foamiranu.