Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

Pierwsze Uczniowskie Doświadczenie Drogą do Wiedzy- Strefa Odkrywania Talentów Chodź do mnie rączkę mi daj Nowe Technologie Na Usługach Edukacji Śpiewająca Polska Szkoły dla Ekorozwoju 2010 5 porcji warzyw, owoców lub soków Mądrzejsi-Pewniejsi

Projekty edukacyjne

Pierwsze Uczniowskie Doświadczenie Drogą do Wiedzy- Strefa Odkrywania Talentów

 

Pierwsze Uczniowskie Doświadczenie Drogą do Wiedzy- Strefa Odkrywania Talentów

Jest to projekt unijny do którego przystąpiła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Grodkowie. Głównym celem Projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia.

        Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywa się poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych, w oparciu o teorię inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa i neurologa Howarda Gardnera. Zgodnie z ogólną tezą Gardnera, każdy człowiek ma wiele stosunkowo odrębnych inteligencji. Podważa to założenie o istnieniu tylko jednego typu inteligencji, mierzonego przy użyciu standardowych technik psychometrycznych. W odniesieniu do dzieci Gardner wyróżnia 8 typów inteligencji: językową, ruchową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, przyrodniczą, muzyczną, interpersonalną, intrapersonalną.

          Inteligencja językowa - przejawia się w rozumieniu świata poprzez słowo mówione i pisane, we wrażliwości na rymy, znaczenie słów oraz dźwięki.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *myślą "słowami" i lubią czytać,
                              *przejrzyście wypowiadają i spisują swoje myśli,
                              *używają bogatego słownictwa,
                              *tworzą opowiadania, barwne historie,
                              *szybko uczą się języków obcych.

          Inteligencja ruchowa- przejawia się w rozumieniu świata poprzez ruch i kontakt fizyczny oraz umiejętnością wykorzystania własnego ciała do wyrażenia emocji.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *wykorzystują ruch w sposób celowy,
                              *mają wyczucie czasu i przestrzeni,
                              *są uzdolnione manualnie,
                              *sprawnie manipulują przedmiotami,
                              *mają dobrą koordynację ruchową,
                              *lubią wycieczki i zajęcia w terenie.

          Inteligencja matematyczno-logiczna - przejawia się w rozumieniu świata poprzez liczby, ciągi zdarzeń, myślenie logiczne i kreatywne rozwiązywanie problemów.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *mają uzdolnienia matematyczne,
                              *lubią porządek i precyzyjne instrukcje,
                              *są konkretne i dociekliwe,
                              *badają i zbierają informacje,
                              *lubią gry, łamigłówki i zagadki,
                              *potrafią rozwiązywać problemy,
                              *umiejętnie szeregują, klasyfikują i wnioskują.

          Inteligencja wizualno-przestrzenna- przejawia się w rozumieniu świata poprzez myślenie obrazami, wrażliwość wzrokowo-przestrzenną, wizualizację i orientację przestrzenną.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *są twórcze i pomysłowe,
                              *doskonale orientują się w przestrzeni trójwymiarowej,
                              *wiernie odtwarzają w pamięci obrazy,
                              *dużo rysują oraz dobrze konstruują,
                              *czytają mapy, tabele i diagramy,
                              *mają bogatą wyobraźnię.
          Inteligencja przyrodnicza - przejawia się w rozumieniu świata poprzez otoczenie, środowisko, umiejętność rozpoznawania i kategoryzowania świata fauny i flory oraz innych obiektów przyrodniczych.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *rozumieją świat roślin i zwierząt,
                              *rozpoznają i kategoryzują obiekty przyrodnicze,
                              *dostrzegają wzorce funkcjonujące w naturze,
                              *lubią przebywać na świeżym powietrzu,
                              *kochają przyrodę, pasjonują się ekologią,
                              *klasyfikują przedmioty w hierarchie.

          Inteligencja muzyczna- przejawia się w rozumieniu świata poprzez rytm i melodię, zdolnością słuchową, wrażliwością na dźwięki, rymy i kompozycje.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *rozumieją świat poprzez rytm i melodię,
                              *potrafią aktywnie słuchać,
                              *łączą muzykę z emocjami i własnym nastrojem,
                              *są wrażliwe na odbiór dźwięków,
                              *mają poczucie rytmu, lubią śpiewać,
                              *uczą się przy muzyce i rymują,
                              *zmieniają w muzykę wszystko, co robią.

          Inteligencja interpersonalna - to zdolność rozumienia innych ludzi, współodczuwania, negocjowania i wypracowywania kompromisów oraz patrzenia na świat oczyma innej osoby.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *lubią i potrafią pracować w grupie,
                              *łatwo nawiązują kontakty społeczne,
                              *mają zdolności przywódcze,
                              *są komunikatywne,
                              *są asertywne przy konfrontacji.

          Inteligencja intrapersonalna - to zdolność rozumienia samego siebie, własnych uczuć, patrzenia na świat z własnego punktu widzenia, umiejętność kierowania własnym postępowaniem.

                    Dzieci z przewagą tej inteligencji:
                              *lubią pracować samodzielnie,
                              *znają własne mocne strony,
                              *budują wewnętrzną motywację,
                              *mają jasno sprecyzowane cele własne,
                              *poszukują odpowiedzi na "trudne" pytania.


          Poszczególne typy inteligencji są w różnym stopniu rozwinięte i tworzą wspólnie indywidualny profil inteligencji. Wszystkie inteligencje wzajemnie ze sobą współpracują, a każdy rodzaj inteligencji może być modyfikowany i ciągle rozwijany. Określenie profilu inteligencji i dostrzeganie zachodzących w nim zmian umożliwia określenie „mocnych” i „słabych” stron dziecka, sprzyja indywidualizacji i nawiązywaniu wzajemnych kontaktów.

Projekt rozpoczął się od lutego 2011 r., a praca z uczniami klas I od marca 2011r. Animatorkami projektu są panie: Beata Sikorska-Żyrek i Małgorzata Wojdak. Na początku nauczycielki zapoznały rodziców z ideą projektu, a rodzice wyrazili chęć aby ich dzieci brały czynny udział w projekcie.  W ramach projektu przeprowadzane są szkolenia nauczycieli. Odbyło się pięć szkoleń nauczycieli. Uczestniczyli w nich nauczyciele z naszej gminy  Grodków, miasta Grodkowa oraz Łambinowic, Olszanki, Chróściny, Brzegu.

Dzieci miały zajęcia w wymiarze 4 godzin tygodniowo w Projektowym Ośrodku Zainteresowań. Dzięki tym zajęciom miały możliwość rozwijania swoich mocnych i słabych stron. Również rodzice uczestniczyli w zajęciach i sami  korzystali z pomocy dydaktycznych POZ.

Cieszymy się, że nasza szkoła mogła uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, gdyż dzięki temu wzbogacono bazę szkoły o Ośrodek Zainteresowań w którym dzieci mogą mile spędzać czas.   (zdjecia w albumie).

16 czerwca 2011r.  w Domu Kultury w Grodkowie odbyło się uroczyste podsumowanie III etapu projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" z udziałem p. Jolanty Szuchta dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie, zastępcy dyrektora p. Jadwigi Tyc, wice burmistrza Grodkowa p. Waldemara Wójcickiego, dyrektora biblioteki miejskiej p. Alicji Biesagi, redaktor naczelnej „Gazety Grodkowskiej” p. Ryszardy Krok, lokalnych mediów, rodziców, Grona Pedagogicznego oraz uczniów.

Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń p. Beaty Sikorskiej- Żyrek i p. Małgorzaty Wojdak przygotowały prezentację efektów swojej pracy. Całość prezentacji przebiegała w baśniowej scenerii. Uczniowie rozpoczęli pokaz tańcem polonezem. Następnie jedna klasa przedstawiła bajkę „Jaś i Małgosia”, a druga interpretacje wierszy „Rzepka”, „Żuraw i czapla”.

Dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze, bawiły się chustą Klanzy. Następnie w Kramiku zaprezentowały prace plastyczne, które wykonywały podczas zajęć w POZ. Rycerze stanęli do rywalizacji o tytuły: „Rycerza Trafnisia”, „Mistrza szwajcarskiego sera” oraz   „Szczudlastego Rycerza”. Dyplomy dla rycerzy wręczyła królewna. Oczywiście w królestwie jest ogromny postęp i na koniec prezentacji dwaj uczniowie wcielili się w role nadwornych elektroników i przedstawili prezentację mulitmedialną.

Całość prezentacji  wzbogaciły wykonane dekoracje, kostiumy, tańce, piosenki, gra na instrumentach, popisy żonglerskie i akrobatyczne, do których zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne pozyskane w ramach projektu. Świetnie odegrane przez małych artystów role wzbudziły zachwyt i dumę rodziców. Dzieci wręczyły zaproszonym gościom  antyramy ze zdjęciami i krótkim opisem pracy w projekcie. Nagrodą za udany występ były gromkie brawa zgromadzonych oraz dyplomy, książeczki i maskotki projektu- myszki, które wręczały panie wraz z zaproszonymi gośćmi. Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek, a następnie na świeżym powietrzu zostały przeprowadzone wspólne zabawy dzieci z rodzicami przy wykorzystaniu pomocy z projektu.  (zdjęcia w albumie)