Aktywna sobota Już po raz trzeci w tym roku szkolnym spotkaliśmy się aby razem spędzić aktywnie sobotę. Tym razem w trakcie kiermaszu bożonarodzeniowego część dzieci i rodziców przeniosła się na salę gimnastyczną, gdzie wspólnie ćwiczyliśmy oraz rozegraliśmy dwa mecze. Wszyscy zacięcie walczyli o punkty dla swojej drużyny. Nie było przegranych, gdyż rozgrywki zakończyły się remisem. (zdjęcia w Fotogalerii).
Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach wiejskich” 4 grudnia 2015r. jury Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach wiejskich” w Opolu wyłoniło zwycięzców. Praca plastyczna uczennicy klasy Vc Poli Grzybowskiej została wyróżniona. Gratulujemy (zobacz: Fotogaleria)
Zespół „Grodkowiacy i chór INOX w Pałacu Sulisław Szkolne zespoły artystyczne „Grodkowiacy” i „INOX” dały wspólny koncertw Pałacu Sulisław podczas konferencji podsumowującej projekt„Oczyszczanie ścieków w aglomeracji Grodków” zorganizowanej przez spółkę „GRODWiK Grodkowskie Wodociągi i Kanalizacja”. (zobacz: Fotogaleria)
Koncert Mikołajkowy 6 grudnia 2015r. szkolne zespoły muzyczne – ISKIERKI, INOX i True Lady wystąpiły na grodkowskim rynku na Koncercie Mikołajkowym w ramach corocznego Spotkania z Mikołajem. (zdjęcia w Fotogalerii,filmy na Naszym Kanale YouTube)
Mój wymarzony zawód-konkurs plastyczny W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery została przeprowadzona przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Grodkowie IV edycja Gminnego Konkursu Plastycznego „Mój wymarzony zawód”. Na lekcjach plastyki uczniowie pod opieką swoich nauczycieli przedstawili swoje marzenia związane z wykonywanym w przyszłości zawodem. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono aż sześć prac naszych uczniów.
klasy I-III
I miejsce Antonina Kulbaczewska, klasa 2a – nauczyciel Grażyna Jakubowska
II miejsce Wiktoria Sierżant, klasa 1f – nauczyciel Danuta Ułasewicz
Dominik Rackowski, klasa 2e – nauczyciel Agnieszka Wolny
III miejsce Jakub Kubik, klasa 1e – nauczyciel Ewa Wójcicka
IV miejsce Lena Wojas, klasa 2c – nauczyciel Dorota Ryba
klasy IV-VI
I miejsce Aleksandra Ciach, klasa 6b – nauczyciel Ewa Gielas
Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara 2 grudnia 2015 roku w Sali Klubu Garnizonowego w Brzegu, odbyła się 26 edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej. Pani prezes Alicja Zbyryt i Pani Alicja Heflich od lat są sercem związane z organizacją tego konkursu. Jak co roku przedstawiciele szkół powiatowych spotkali się, aby zaprezentować swoje recytatorskie umiejętności ,a także aby wspólnie słuchać poezji, która mimo lat nie utraciła swojego ducha i magii. Naszą szkołę w kategorii uczniów klas I-III reprezentowała uczennica z klasy 3a Emilia Szczepek ( opiekun p.B. Sikorska-Żyrek), a z klasy 3b Julia Dereń i Martyna Ilów (opiekun p.G. Ostręga)
Uczennice naszej szkoły pięknie się zaprezentowały, a Emilia Szczepek za recytację wiersza pt. „Rozmowa z księżycem” Mariana Hemara stanęła na podium zajmując II miejsce, a Martynka i Julia otrzymały wyróżnienie za swoją recytację. (zobacz: Fotogaleria)
Chór INOX w programie „Śpiewająca Polska”
Udziałem w Koncercie Finałowym w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej chór INOX z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie zakończył udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”.
Akademia Chóralna to projekt stanowiący platformę rozwoju polskiej chóralistyki, począwszy od chórów szkół podstawowych, przez młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną i akademicką, po przygotowanie młodzieży muzycznie kształconej do śpiewu w zespołach zawodowych.
Projekt zakładał wsparcie zarówno dla nowo powstających zespołów i początkujących dyrygentów, jak też dawał możliwość rozwoju osobom doświadczonym, chcącym stale podnosić swój poziom artystyczny.
Na całość projektu składały się m.in. działania wchodzące w skład projektów Śpiewająca Polska i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy oraz działania łączące i uzupełniające te projekty. Wszystkie powyższe zadania były realizowane w ramach przyjętego na 2015 rok tematu -„ Romantyzm i romantyczność w muzyce chóralnej”. Dotyczą także tematów uniwersalnych związanych z metodyką prowadzenia chóru. Projekty koncertowe uzupełniane były o zajęcia teoretyczne i warsztatowe, wzbogacające wiedzę o repertuarze.
Chór INOX pod dyrekcją Wiesława Jakubowskiego działa w programie „Śpiewająca Polska” nieprzerwanie już od kilku lat dzięki ścisłej współpracy Urzędu Miasta w Grodkowie i Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Dowodem na rozwój chóru i wielką satysfakcją dla uczniów jest bardzo aktywny udział chóru „INOX” w życiu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, miasta Grodkowa, powiatu brzeskiego i województwa opolskiego. Chór INOX występując na wielu uroczystościach szkolnych oraz dając koncerty dla lokalnej społeczności Grodkowa takich jak:
- Dzień Edukacji Narodowej
- „Chrzest Czwartaków”
- Spektakl z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- „Listopadowe Święto Pieśni” w Opolu
- Koncert Mikołajkowy na grodkowskim rynku
- Koncert kolęd i pastorałek podczas Kiermaszu Świątecznego
- Koncert Światła związany z akcją Betlejemskie Światło Pokoju
- Koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w grodkowskim Domu Kultury
- Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców szkoły i województwa
- Koncert kolęd i pastorałek na spotkaniu opłatkowym grodkowskich organizacji kombatanckich.
- „Złote Gody”.
- Pierwszy Dzień Wiosny
- Koncert Młodych Talentów w ramach Grodkowskich Dni Kultury
- Koncert w Pałacu w Sulisławiu na festynie rodzinnym z okazji Dnia Dziecka
daje możliwość rozwijania talentów wokalnych grupie uczniów i promując wartości pięknego, wspólnego śpiewu.
Do sukcesów chóru INOX należy zaliczyć :
- III miejsce na Regionalnym Przeglądzie Chórów Regionów Opole i Katowice Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska”
- I miejce na IX Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Opolu
- I miejsce w kategorii Muzyka na XXI Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej Szkół
Na uwagę zasługuje również pełne zaangażowanie w rozwój chóru uczniów oraz rodziców (zakup nowych strojów dla chóru), a także duża ilość występów. Bardzo cenna jest możliwość rozwoju dyrygenta i chóru poprzez udział w warsztatach muzycznych oraz wspólnych koncertach z zaprzyjaźnionymi chórami Opolszczyzny i Śląska.
Dodatkowym efektem działalności chóru w programie „Śpiewająca Polska” jest realizacja przez Grażynę i Wiesława Jakubowskich innowacji pedagogicznej „Od chórzysty do solisty” oraz podjęcie współpracy międzynarodowej na platformie eTwinning z chórami i zespołami muzycznymi działającymi w 30 szkołach na terenie 16 państw Unii Europejskiej.
Obecnie w skład chór INOX wchodzi 35 uczniów co w porównaniu początkiem działania w projekcie oznacza wzrost ilości uczestników o 66%. Ujednolicenie brzmienia chóru w nowym składzie wymagało dużego nakładu dodatkowej pracy nad emisją głosu, dynamiką i frazowaniem oraz poprawną dykcją nowych członków chóru. Zmierzenie się z nowym, czasem dość trudnym repertuarem powodowało czasem u chórzystów chwile zwątpienia, ale satysfakcja jaką dawały udane koncerty mobilizowała ich do podejmowania kolejnych wyzwań. Udział w tegorocznej edycji programu „Śpiewająca Polska” przyczynił się w znacznej mierze do rozwoju chóru INOX i nie możemy już doczekać się jej następnych odsłon. (zobacz:Fotogaleria)
Dzień Niemiecki w Trójce 23 listopada 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niemiecki. Szkoła zamieniła się w wielką lekcję o naszym zachodnim sąsiedzie, wszędzie pełno było różnych słówek po niemiecku, flag, symboli, zdjęć i informacji o najpiękniejszych miastach oraz ciekawostek... Uczniowie, ale także nauczyciele chętnie czytali przygotowane przez uczniów plakaty, wzbogacając swoją wiedzę o Niemczech, a także zaspokajając swoją ciekawość.
Z okazji tego dnia uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Wojdak oraz nauczycielką języka niemieckiego panią Magdą Szafraniec przygotowali piękną inscenizację. Uczniowie klas 0-III poznali najważniejsze miejsca w Niemczech, spotkali znane osobistości z dziedziny nauki, sportu, literatury, zasmakowali niemieckiej kuchni, spróbowali pysznych norymberskich pierników, posłuchali muzyki znanych kompozytorów. Wspólnie odśpiewali Odę do radości w języku polskim i niemieckim, zachęcając tym samym kolegów i koleżanki z młodszych klas do nauczenia się tego pięknego hymnu.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za udział w tej pouczającej podróży i zapraszamy do kolejnego kraju europejskiego! (zobacz: Fotogaleria)
Poznajemy kulturę naszych zachodnich sąsiadów. W ramach innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego uczniowie klasy II d uczą się nie tylko języka, ale także poznają kulturę, tradycje i obyczaje naszego zachodniego sąsiada - Niemiec. Niedawno obchodziliśmy dzień św. Marcina. Dzieci dowiedziały się kim on był, poznały jego historię, a następnie samodzielnie wykonały piękne lampiony, nawiązujące do organizowanych w Niemczech pochodów. Zaśpiewały również piękną piosenkę "Laterne, Sonne, Mond und Sterne", (zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii.)
Światowy Dzień Pluszowego Misia Światowy Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada, był motywem przewodnim różnorodnych zajęć zorganizowanych w świetlicy szkolnej w minionym tygodniu. Dla uczczenia tego święta, Świetliki przyniosły swoje ulubione pluszaki, aby wspólnie z nimi wesoło spędzić czas po zakończonych lekcjach. Dzieci obejrzały pokaz multimedialny, wysłuchały historii Pluszowego Misia, dowiedziały się dlaczego zdobywa on sympatię kolejnych pokoleń oraz jak należy dbać o pluszaki. Rozwiązywały także zagadki oraz brały udział w konkurencjach sprawnościowych. To co przeżyły podczas zajęć wyrazili za pomocą twórczości plastycznej. Misie z plasteliny, portrety wyklejane kulkami krepiny poza elementami dekoracyjnymi sali świetlicy były także doskonałym ćwiczeniem sprawności manualnych zwłaszcza dla pierwszoklasistów, którzy od kilku miesięcy stawiają dzielnie czoło swoim pierwszym literkom. Miła atmosfera obchodów Święta Pluszowego Misia i radość towarzysząca tworzeniu z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci. (zobacz: Fotogaleria)
Andrzejki w świetlicy Przy zapalonej świecy,
Za zamkniętymi drzwiami,
Odgadnąć próbujemy,
Co ukrył los przed nami.
Wróżymy z butów, jabłek,
Lejemy wosk na wodę,
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty? Czy przygodę?
(zobacz: Fotogaleria)
Nasza szkoła po raz trzeci przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka.
Dołącz do nas!
Wykład o strojach śląska opolskiego W dniu 24.11.2015r. dzieci z zespołu „Grodkowiacy” wraz z p. Beatą Sikorską-Żyrek udały się o godz. 17 do Izby Pamięci w Grodkowie na wykład pani Izabeli Jasińskiej. Tematem wykładu był ludowy strój rejencji opolskiej z uwzględnieniem stroju grodkowskiego. Pani Izabela opowiadała o roli stroju w XIX i XX wieku. Pokazywała prezentację, dzięki której mogliśmy zobaczyć stroje grodkowskie (zdjęcia w Fotogalerii).
Spotkania czytelnicze w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 Jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Czytanie to umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury,to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych w procesie kształcenia. Dostrzegając potrzebę promocji czytelnictwa wśród uczniów, doceniając rolę bibliotek i ich księgozbiorów w kształtowaniu postaw czytelniczych, uznając za konieczne zaangażowanie różnych podmiotów i środowisk na rzecz rozwoju czytelnictwa nasza szkoła podjęła w tym kierunku następujące działania:
1.Aby rozbudzić ciekawość uczniów postanowiliśmy raz w miesiącu organizować spotkania, na których zaproszeni goście czytają uczniom te książki o których marzą, takie dzięki którym pokochają czytać.
2.Nasza szkoła zgłosiła udział w międzynarodowym projekcie „Nasza mała biblioteka”. Najważniejszym celem projektu „Nasza mała biblioteka” jest zainteresowanie uczniów szkoły podstawowej czytaniem książek. Chcemy przekonać dzieci, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Chcemy, by do rąk dziecka trafiły książki z najwyższej półki – wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim.
W ramach projektu we współpracy z Agencją Edytorską EZOP z Warszawy
w szkole będą organizowane konkursy, wystawy i zabawy.
3.Realizowany będzie program „Podróże po Europie”.
4.Innowacja pedagogiczna „Moja mała i duża Ojczyzna – czytam, rozumiem
i wiem”.
Dnia 18 listopada naszą szkołę odwiedziła poetka, mieszkanka naszego miasta pani Czesława Łachut, która zapoznała uczniów klasy 3 b z tomikiem swoich wierszy o naszej małej ojczyźnie jaką dla nas wszystkich jest miasto
w którym mieszkamy.
Obok biblioteki szkolnej została wykonana pod kierunkiem pani Ewy Wróbel gazetka propagująca czytelnictwo oraz przybliżająca dzieciom twórców literatury dziecięcej. (Zobacz :Fotogaleria)
Przedstawienie „Jarzębinka” Nauczyciele Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie zaprosiły zerówkę oraz Panią Agnieszkę Wendę na przedstawienie. Nauczycielki przedszkola wcieliły się w rolę aktorów i wystąpiły dla dzieci w przedstawieniu pt. "Jarzębinka". Teatrzyk był bardzo ciekawy a dzieci oglądały go z wielkim zainteresowaniem.
Wesołe i zabawne historie Jarzębinki z całą pewnością na długo zostaną w pamięci zerówkowiczów...(zobacz: Fotogaleria)
Spotkanie z Arturem Siódmiakiem 16 listopada 2015r. w naszej szkole gościł były reprezentant Polski w piłce ręcznej Artur Siódmiak.
„Grodkowiacy” i „Chochliki” przedstawiają legendę o Św. Marcinie 15 listopada 2015r. w kościele uczniowie reprezentujący zespół teatralny „Chochliki” oraz zespół taneczny „Grodkowiacy” pod kierunkiem pań: Beaty Sikorskiej-Żyrek i Jolanty Kuś przygotowali dla parafian legendę o Św. Marcinie. Przedstawienie rozpoczęła Małgosia Konieczna słowami: „Mamy miesiąc listopad, miesiąc w którym pamiętamy o tych którzy już są w niebie. Dzisiaj poznamy świętego, który chce nam pokazać co robić aby dostać się do nieba”. Przedstawienie zakończył Krystian słowami: „Dzisiaj święty Marcin także wjechał do Grodkowa, Aby wszystkim dzieciom od wczesnego rana, Rozdawać świeżutkie, drożdżowe rogale, Żeby polskie dziatki wzór z niego brać chciały I chlebem z ubogim dzielić się umiały”. Po przedstawieniu dzieci zatańczyły „taniec dobroci” w parach. Ksiądz Zbigniew przygotował dla dzieci słodkie upominki, a parafianie po mszy częstowali się marcinowskimi rogalami.(zobacz: Fotogaleria)
Dzień Polski w Trójce 10 listopada 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Polski. Swoją podróż po krajach europejskich rozpoczęliśmy od kraju ojczystego, upamiętniając przy tym Święto Niepodległości. 6-latki z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I przygotowali flagi biało-czerwone, uczniowie klas II- kotyliony z orzełkami, a uczniowie klas III- kotyliony biało- czerwone. Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz krótkim przypomnieniem historii Polski przez ucznia klasy 3 „b”- Oskara Niedopytalskiego. Następnie klasa 3„b” wraz z wychowawczynią p. Grażyną Ostręgą zaprezentowała inscenizacje: „Na straganie” oraz „Autostopem po Polsce”. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć filmik przygotowany przez p. Agnieszkę Nawrocką- Pałkę o symbolach narodowych, a także wspólnie odśpiewać piosenkę „Jesteśmy Polakami”. Całą uroczystość uświetnił znakomity „Krakowiak” w wykonaniu zespołu Grodkowiacy, nad którym czuwają p. Beata Sikorska- Żyrek i p. Jolanta Kuś.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za zaangażowanie i zapraszamy na wspólną podróż do kolejnego kraju europejskiego! (zobacz:Fotogaleria)
Śniadanie Daje Moc w oddziale przedszkolnym 6 listopada 2015 roku nie tylko uczniowie ze szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc, również wzięły w nim udział zerówkowicze. W ten dzień dzieci na świetlicy obiadowej miały przygotowane produkty do zrobienia sobie samemu kanapki. Mięli do wyboru serek biały, jajko na twardo, szczypiorek, ogórek, pomidor i rzodkiewkę. Dzieci były przeszczęśliwe, iż mogły przygotować sobie same kanapeczki, które później smacznie zjadały. Śniadanie to było dużym wydarzeniem w życiu zerówki, jednak nie miałoby to miejsca gdyby nie pomoc Naszych Kochanych Pań z Kuchni – za co bardzo serdecznie dziękujemy. (zobacz: Fotogaleria)
Narodowe Święto Niepodległości Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień w historii naszego narodu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Chociaż od tej daty minęło prawie 100 lat, powinna być ona bliska sercu każdego Polaka.
Aby uczcić pamięć tamtych czasów uczniowie klas VIa i VIc oraz chór INOX pod kierunkiem pań Grażyny Dańczak, Małgorzaty Zeman, Ewy Gielas, Ewy Wróbel i pana Wiesława Jakubowskiego przygotowali i przedstawili wzruszającą inscenizację. Przedstawienie pokazano 10 listopada 2015r. na scenie grodkowskiego Domu Kultury. Nastrojowe wiersze, wzruszające pieśni oraz interesujące prezentacje multimedialne przypomniały uczniom naszej szkoły, czym jest patriotyzm i jakie mają szczęście, żyjąc w wolnym kraju. ( zobacz: Fotogaleria)