Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie

 

Nawigacja

  • Nagrody w wojewódzkim konkursie plastycznym „Działalność OSP w województwie opolskim” dla klasy III a
    7 maja 2019r. reprezentanci klasy III a, zespołu tanecznego „Grodkowiacy” oraz kółka plastycznego prowadzonego przez p. Beatę Sikorską-Żyrek mieli zaszczyt brać udział w Uroczystej Gali Strażackiej w Domu EXPO w Opolu, gdzie odbierali nagrody przyznane w konkursie plastycznym „Działalność OSP w województwie opolskim – historia i współczesność”. Za piękne plakaty przedstawiające służbę Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymali II miejsce oraz dwa III miejsca. Wręczono im pamiątkowe statuetki na której widnieje strażak z dedykacją oraz białe tablice do klasy. Udzielili wywiadów. Między innymi:
    Hania  opowiada, jak po lekcjach zostawała w szkole, aby przygotować rysunki przedstawiające strażaków w akcji – „Tych rysunków było bardzo dużo. Pokazaliśmy, że strażak jest odważny i silny” – powiedziała.
    Mają też pamiątkowe zdjęcia z Panem marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą i strażakami na tle zabytkowego wozu strażackiego.

    Galę poprzedził piknik strażacki, na który organizatorzy zaprosili dzieci i młodzież z opolskich szkół, m.in. na pokazy pierwszej pomocy oraz kulinarne. Na placu przed domem EXPO można było zobaczyć też najnowocześniejszy sprzęt strażacki. Nie zabrakło też wozów strażackich starszego typu. Podczas tego pikniku dzieci świetnie się bawiły, nabywając nowe umiejętności dotyczące między innymi ratownictwa. Brały też udział w zabawie „Ratujemy płonący dom”. Tu super strażakiem okazała się Lena, która bardzo szybko ugasiła pożar. Następnie korzystały też z przygotowanego bufetu, gdzie komponowały swoje hamburgery oraz sorbetowe lody.
    To już kolejne sukcesy artystyczne uczniów klasy III a w tym roku. (zobacz:Fotogaleria)
    Wychowawczyni Beata Sikorska-Żyrek

  • Konkurs  „Pokaż to!” 
    Pierwsze miejsce w konkursie pt. „Pokaż to!”  zdobyła Julia Socha z klasy 2c.
    Julia samodzielnie wykonała skomplikowany  ale jakże pomysłowy i kolorowy labirynt, doskonaląc przy tym motorykę małą  (palce – ruchy precyzyjne).
    Za pomocą słomki utrzymywanej w ustach pokonała cały labirynt, ćwicząc w ten sposób mięsień okrężny ust oraz wydłużając fazę wydechową. Słomkę wykorzystała do innych równie ciekawych ćwiczeń oddechowych. Pamiętajmy im dłuższa faza wydechowa tym piękniejsza mowa ! (zobacz: Fotogaleria)
    Brawo ! Gratuluję pomysłu !

  • komunikat 26.04.2019r.                                             

                                                                           - Szanowni rodzice i uczniowie -

    Od poniedziałku, 29 kwietnia, lekcje odbywają się zgodnie z planem.

     

  • Warsztaty wielkanocne
    W środę 3 kwietnia 2019 uczniowie klasy 1a z „Jedynki” zostali zaproszeni przez uczniów klasy 1a z „Trójki” na warsztaty wielkanocne. Spotkanie było dobrym momentem, aby przypomnieć tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieci wykonały również piękne koszyczki, ozdobione kokardami, kurczakami i jajkami. Nie było to pierwsze spotkanie pierwszoklasistów. Od początku roku szkolnego uczniowie p. Ewy Wójcickiej i p. Agnieszki Nawrockiej- Pałki spotykają się, m. in. na wspólnym śniadaniu podczas akcji „Śniadanie daje moc!”, czy też na występie jasełkowym. Dzieci bardzo chętnie spędzają razem czas, współpracują ze sobą, bawią się i podtrzymują przyjaźnie zawiązane w przedszkolu. (zobacz: Fotogaleria)

  • Szkolne wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grodkowie
    W środę 27 marca 2019r. odbyły się u nas  pierwsze szkolne wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grodkowie. Uczniowie klas 6 – 8 mogli oddać swój głos na jednego  z dwóch kandydatów.
    Walka toczyła się pomiędzy Julią Hamrowicz, a Jakubem Szymankiewiczem. W wyniku głosowania radnym naszej szkoły został Jakub Szymankiewicz z klasy 7b.
    Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja w składzie: przedstawiciel  Samorządu Uczniowskiego p. Joanna Walorska oraz członkowie: Maja Boruszek, Kamila Szczygiel,Mateusz Bielecki oraz Piotr Zawadzki. (zobacz: Fotogaleria)

  • Wiosna, wiosna ach to Ty…
    21 marca 2019r. klasa 1c pożegnała ponurą zimę i przywitała radosną wiosnę. Ach co to był za cudowny, wesoły i kolorowy dzień dla nas wszystkich.
    Po długiej zimie doczekaliśmy się  wreszcie Pierwszego Dnia Wiosny. Z tej okazji uczniowie klasy 1 c uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywali kwiaty z bibuły. Z zapałem chwycili za kolorowe bibuły i krepiny, oklejali na zielono długie wykałaczki, z których później powstawały łodyżki. Pod koniec zajęć, każde dziecko było zadowolone ze swojej pracy i z dumą trzymało w dłoniach cudowny, kolorowy kwiat. Kolejnym punktem był Pokaz Mody, który klasa zaprezentowała dla kolegów z klas pierwszych. Dzieci przebrały się w stroje Pani Wiosny i hol szkoły zamieniły w prawdziwy Dom Mody, w którym odbył się pokaz mody wiosennej. Spacerując profesjonalnie po wybiegu w rytm wesołej muzyki, dzieci zaprezentowały swoje wyjątkowe kreacje, które zaprojektowały same wg własnego pomysłu. Podczas występów widownia świetnie się bawiła, klaszcząc i kibicując wykonawcom. (zobacz: Fotogaleria)


    Mamy nadzieję, że dziecięcy Pokaz Mody rozbudził wyobraźnię dzieci i pozwolił odkryć w sobie odwagę do własnej autoprezentacji.
                                                                                      Agnieszka Wolny

  • Nagrody w konkursie „Moja Europa”
    22 marca 2019 r. uczniowie Michał Konieczny i Filip Wolny odbierali nagrody za prace plastyczne wykonane pod kierunkiem p. Beaty Sikorskiej -Żyrek. Wojewódzki konkurs plastyczny był już siódmą edycją i w tym roku klasy I-III prezentowały prace na temat „Stroje narodowe mieszkańców krajów członkowskich Unii Europejskiej”, a klasy starsze miały za zadanie stworzyć komiks. Prace oceniane były przez jury złożone z artystów plastyków Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
    Uczniowie Michał i Filip narysowali stroje chłopięce krakowskie. Podczas wernisażu, który odbył się w Sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pani europosłanka Danuta Jazłowiecka osobiście wręczała nagrody uczestnikom, nauczycielom i prowadziła ciekawe rozmowy. Wystawę z pracami można pooglądać do 9 kwietnia.
    Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem oraz wywiadami udzielonymi dla lokalnej telewizji. (zdjęcia w Fotogalerii)

  • Projekt „Być jak Ignacy"
    Klasa I c pod opieką Pani Danuty Ułasewicz oraz Pani Agnieszki Wolny bierze udział w projekcie "Być jak Ignacy". W związku z tym uczniowie należący do Koła fizycznego przygotowali i przeprowadzili szereg doświadczeń i pokazów dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Przygotowano między innymi pokazy z optyki, elektrostatyki, magnetyzmu. Zaprezentowano zjawisko rozszerzalności ciał, ciecz nienewtonowską zachowującą się raz jak ciecz, raz jak ciało stałe, udowodniono, że światło białe jest mieszaniną barw. Podczas zajęć uczniowie przenieśli się w zachwycający świat nauki. Bardzo dziękuję młodym fizykom, którzy poświęcają swój wolny czas, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności a jeszcze dzielić się tym z innymi. Świat nauki jest jest jak bajka, trzeba  tylko chcieć go poznać. Dziękuję Gabrysi Zając, Kubie Szymankiewiczowi, Olkowi Kubieńcowi, Maćkowi Borkowskiemu, Maćkowi Fatli, Andrzejowi Seremetowi, Miłoszowi Szczurkowi oraz Bartkowi Stokłosie za przygotowanie pokazów.(zobacz Fotogaleria)
    Opiekun Koła fizycznego Katarzyna Telęga - Romian

  • Warsztaty teatralne
    14 marca 2019 r.  uczniowie, którzy systematycznie uczestniczą w zajęciach taneczno-teatralnych wraz z opiekunkami p. Beatą Sikorską - Żyrek i p. Jolantą Kuś, mieli okazję brać udział w zajęciach w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Dzieci były pod wielkim wrażeniem oglądanego spektaklu „Hokus, pokus, czary mary i król”, który jest dziełem wspaniałej dramatopisarki Marty Guśniowskiej. Reżyserem spektaklu jest Paweł Aigner. Postać tytułowego Króla zagrał znany Andrzej Mikosza. Król, wiedziony chęcią posiadania syna, zwraca się o pomoc do trzech wiedźm. I tu zaczyna się historia pełna niespodziewanych zwrotów akcji i komediowych gagów. To spektakl trochę o tym, że z powodu gapiostwa wiedźm, które zaczęły mieć powoli problemy ze starzeniem się, sam król nie miał szansy na rzetelne dziecięce wychowanie i edukację. W związku z tym jedna z wiedźm próbuje go zaprowadzić do szkoły.
    Dzieci były zachwycone grą aktorską wiedźm, czyli pań: Doroty Nowak, Marioli Ordak-Świątkiewicz i Elżbiety Żłobickiej.
    Ponadto wszyscy uczestniczyli w warsztatach teatralnych, gdzie mieli okazję zobaczyć jak pracuje się z maskami, lalkami i innymi rekwizytami. Zapoznali się z pierwszymi maskami teatralnymi, dowiedzieli się co to jest komedia dell’arte. Zobaczyli różne rodzaje masek: antyczną, zwierzęcą, antropomorficzna i groteskową. Poprzez warsztaty mieli okazję doświadczyć ruchu w masce i pracy głosem w masce. (zdjęcia w Fotogalerii)


    Uczniowie poznali także elementarne zadania aktorskie:
    1. Rozbudzenie artystycznej wyobraźni.
    2. Ćwiczenie umiejętność pracy w zespole.
    3. Przełamanie nieśmiałości i zwiększenie poczucia własnej wartości.
    4. Nauka umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz poznawanie sposobów na zrelaksowanie ciała i umysłu.
    5. Rozwijanie pamięci logicznej i twórczej wyobraźni.
    6. Nauka umiejętności wyrażania własnych emocji.
    7. Poznawanie przestrzeni scenicznej i jednocześnie umiejętności indywidualnego odnalezienia się w niej podczas zajęć grupowych.
    8. Poznanie sposobów na poprawienie koncentracji i refleksu.
    9. Ciało a budowanie postaci scenicznej – elementy pantonimy.
    Wycieczka w krainę teatru była niezwykłym wydarzeniem dla każdego.

  • REKRUTACJA DLA DZIECI ZAMIESZKAŁYCH POZA OBWODEM SZKOŁY na wolne miejsca w roku szkolnym 2019/2020
    Uchwała Rady Miejskiej w sprawie. ustalenia kryteriów rekrutacji
    Uchwala_Rady_Miejskiej_w_sprawie_ustalenia_kryteriow_rekrutacji-2019.pdf
    Zarządzenie Burmistrza w sprawie harmonogramu w postępowaniu rekrutacyjnym
    Zarzadzenie_Burmistrza_w_sprawie_harmonogramu_w_postepowaniu_rekrutacyjnym-2019.pdf
    Druki do pobrania
    Wniosek
    Wniosek__dla_dziecka_spoza__obwodu_szkoly_2019.doc
    Oświadczenie
    Oswiadczenie_o_wyrazeniu_zgody_na_przetwarzanie_i_klauzula-2019.doc

  • Szanowni rodzice dzieci urodzonych w roku 2012 oraz 2013 zamieszkałych w obwodzie szkoły.
    W zakładce „Informacje dla rodziców" znajdują się druki do pobrania i wypełnienia związane z zapisami do klasy pierwszej. Prosimy o pobieranie stosownych dokumentów i dostarczanie ich do sekretariatu szkoły w terminie do końca marca. 
    Wszelkie prośby rodziców związane z podziałem na zespoły klasowe prosimy kierować do Dyrektora szkoły, w formie pisemnej, zgodnie z zasadami zamieszczonymi w powyższej zakładce.

  • MOVE TO LEARN – RUCH DLA UCZENIA SIĘ
    W marcu odbyły się prelekcje dla nauczycieli oraz dla rodziców pt. „Move to learn”- czyli Ruch dla uczenia się.  Metoda ta ma swoich zwolenników wśród wielu psychologów, pedagogów i logopedów.  Jest szeroko rozpowszechniona w Polsce i na świecie.
    W części teoretycznej, słuchacze mieli możliwość
    wzbogacenia wiedzy na temat przyczyn i przejawów opóźnienia neurorozwojowego u dzieci - możliwych do zaobserwowania w czasie pracy wychowawczej i dydaktycznej oraz ich  znaczenia dla procesu uczenia się. W części praktycznej uczestnicy warsztatów nauczyli się wykonywania ćwiczeń ruchowych należących do programu i powtórzenie ich pod superwizją w celu upewnienia się co do poprawności ich wykonywania. Celem prowadzonych ćwiczeń jest poprawa koncentracji uwagi, sprawności ruchowej oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej uczniów. Ponad to wzbogaceniem zajęć była relaksacja i trening autogenny, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem rodziców i nauczycieli. (zobacz: Fotogaleria)

    W wyniku wdrożonego programu metodą „Move to learn” dzieci powinny osiągnąć sukces terapeutyczny w postaci poprawy stanu rozwoju psychoruchowego, zdobyć umiejętność koncentrowania uwagi na ćwiczeniach i zabawach, a także wzmocnić poczucie własnej wartości, dzięki pokonywaniu własnych słabości i trudności.
    Skuteczność programu została potwierdzona wynikami badań naukowych, z którymi można zapoznać się na stronie programu: www.movetolearn.com.au, w zakładce Move to Learn About/International/Poland.
    Elementy „Move to learn” zostały wdrożone na wielu lekcjach oraz zajęciach dodatkowych. Szybko zyskała aprobatę wśród uczniów i nauczycieli.
    Agnieszka Popiela – logopeda szkolny
    Teresa Laszkiewicz – pedagog szkolny

  • Warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych
    W ramach projektu „Opolska mama ma moc” oraz XXVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2019 zostały przeprowadzone mobilne warsztaty dla dzieci z zespołu „Grodkowiacy”  przez twórczynie ludowe. Zajęcia odbyły się  w naszej szkole w dniu 7 marca.
    O tradycjach wielkanocnych, zdobienie jajek ich przygotowaniach opowiedział dzieciom pan Bogdan Jasiński. Dowiedzieliśmy się, że gotowane lub wydmuchane jajko zanim powstaną na nim wzorki powinno być odtłuszczone i poddane procesowi barwienia. Dawniej do tego celu używano barwników naturalnych (my też takie zastosowaliśmy). Do najpowszechniej używanych należała cebulanka, czyli wywar uzyskiwany z gotowanych zewnętrznych łupin cebuli. Zanurzone w nim jako miało kolor od żółtego do ciemnego brązu. Do barwienia używano również wywar z oziminy, kory dębu lub olchy. Współcześnie kroszonki wykonuje się techniką rytowniczą. W jednej dłoni trzymane jest narzędzie, a w drugiej jajko.
    Na warsztatach uczyliśmy się dwóch technik, a mianowicie rytowniczej i malowania patyczkiem zanurzonym w occie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że malowanie patyczkiem jest dużo łatwiejsze niż ich skrobanie.
    Wszyscy byli zachwyceni umiejętnościami pań, które pokazały nam swoje kroszonki. To były prawdziwe arcydzieła sztuki zdobniczej (zdjęcia w Fotogalerii).

  • Wycieczka do Zaczarowanego Świata w Opolu
    22 lutego 2019 r. uczniowie klas trzecich i część uczniów z klasy II c uczestniczyła w wycieczce do pracowni eksperymentów w Opolu.
    Dzieci uczestniczyły w różnorodnych i atrakcyjnych zajęciach z zakresu fizyki, matematyki, informatyki, optyki i biologii. Miały okazję wykonywać i  obserwować ciekawe eksperymenty i doświadczenia, obsługiwać roboty, wytwarzać energię, poznać anatomię człowieka. Atrakcji było bardzo dużo, dużo dzieci się nauczyły. To, czego nie zapamiętały będą mogły doczytać w książce pt. „Pytania i odpowiedzi – Świat wokół nas”, którą każdy uczestnik wycieczki otrzymał. (zobacz: Fotogaleria)

  • Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu dla klas drugich – quiz o zdrowiu
    26 lutego 2019r. uczniowie klas drugich przystąpili do quizu o zdrowiu przygotowanym przez panie: G. Ostregę i B. Sikorską-Żyrek. Celem konkursu było: propagowanie wśród uczniów wiedzy prozdrowotnej i zdrowego trybu życia, wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności z zakresu profilaktyki. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, uczniowie rozwiązywali test, który obejmował treści programowe dotyczące zdrowia. W drugiej części, uczniowie pracowali w grupach i mieli do wykonania wiele ciekawych zadań układali hasła i puzzle, pakowali tornister, rozpoznawali smaki owoców i warzyw, pokazywali ćwiczenia śródlekcyjne. Wszystkie zadania dotyczyły zdrowego trybu życia, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.(zobacz: Fotogaleria)
    Wyniki konkursu:
    I miejsce klasa II b
    II miejsce klasa II a
    III miejsce klasa II c

  • Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Śpiewajmy Razem” w Opolu
    I miejsce w kategorii zespołów zajął zespół INOX, który prezentując się w piosence „Try Everything”  reprezentował w dniu 20 lutego 2019r. Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Grodkowie na XIII Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Śpiewajmy Razem”
    Festiwal odbył się na scenie amfiteatru w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5  z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu . Celem festiwalu jest: popularyzacja śpiewania piosenek w językach obcych, rozbudzanie zainteresowań muzycznych wśród dzieci i młodzieży, prezentacja umiejętności wokalnych i instrumentalnych młodych wykonawców, wymiana doświadczeń między wykonawcami i nauczycielami  oraz rozwijanie talentów estradowych. (zobacz: Fotogaleria)

  • Gabinet logopedyczny „Gadu – Gadka”
    Od początku roku szkolnego uczniowie systematycznie uczęszczają na zajęcia logopedyczne w szkole. W miłej i przyjaznej atmosferze zgłębiają tajemnice poprawnego i ładnego mówienia.
    Przed lustrem ćwiczą aparat mowy aby łatwiej wypowiadać trudne głoski. Często wymyślają zabawne bajki logopedyczne, np. o przygodach Języczka Wędrowniczka.
    Ćwiczą również prawidłowe oddychanie. Wzmacniają mięśnie oddechowe i usprawniają podniebienie miękkie. Dzieci bardzo lubią ćwiczenia oddechowe i zabawy ze słomkami.
    W czasie zajęć wykorzystują programy multimedialne oraz szereg gier edukacyjnych, dzięki którym utrwalają prawidłową wymowę ćwiczonych głosek.
    Dzieci ćwiczą analizę i syntezę wyrazową, rozwijają swoją spostrzegawczość oraz zręczność. Doskonalą technikę czytania metodą sylabową.
    Na zajęciach poznają smak zwycięstwa, ale także uczą się radzić z porażkami. (zobacz: Fotogaleria)

  • Zimowisko w Murzasichle
    Jak co roku grupa dzieci z gminy Grodków spędzała ferie pod opieką pań: B. Sikorskiej-Żyrek (kierownik), D. Babicz, A. Białowąs, D. Babicz i M. Stopikowskiej.  Zamieszkaliśmy w uroczej miejscowości Murzasichle. Główną atrakcją pobytu był aktywny wypoczynek. Polegał on na korzystaniu z wielu atrakcji zimowych. Uczestnicy zimowiska mieli okazję jeździć na nartach, snowboardzie, łyżwach, pontonach no i oczywiście na „jabłuszkach”.
    Wielką atrakcja byłą wizyta w Egzotycznym Zakopanem. Mieliśmy okazję do karmienia i przebywania wśród papug. Te ptaki okazały się niezwykle sprytne. Milence urwały guzik, pani Anetce próbowały rozpiąć zamek w plecaku, a Tosi łapały za kolorowy warkoczyk.
    Byliśmy też na Olczy w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Tam podziwialiśmy piękne witraże, rzeźby oraz wspaniałą szopkę. (zdjęcia w Fotogalerii)


    Zwiedzaliśmy najważniejsze zakątki Zakopanego między innymi skocznie narciarskie, Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Ulica Kościeliska leżąca wzdłuż potoku Cicha Woda jest najstarszą ulicą w Zakopanem. Przy tej ulicy powstawały pierwsze sklepy, targowiska i karczmy. Znajduje się tam też, przy skrzyżowaniu z ulicą Kasprusie, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, zwany Starym Kościołem. Zaraz obok jest też kapliczka Gąsieniców i cmentarz noszący też nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Całość tworzy zespół obiektów sakralnych znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku został założony w 1848 roku, całość otoczona jest kamiennym murem. Nazwa cmentarza pochodzi od jego fundatora Jana Pęksy, natomiast brzyzek oznacza w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem. Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala.
    Podczas pobytu na zimowisku świętowaliśmy urodziny, mieliśmy mnóstwo zabaw, gier, konkursów, zajęć plastycznych.  Doskonaliliśmy umiejętności pływackie w Termach w Chochołowie. Jest to największy kompleks basenów termalnych w Polsce. Znajdują się tam 3 baseny zewnętrzne (z których ochoczo korzystaliśmy) oraz 18 basenów wewnętrznych z wodami termalnymi i różnorodnymi atrakcjami. Podczas pobytu na zimowisku nie zabrakło też nauki. Mieliśmy lekcje regionalizmu - wyrabianie oscypków po okiem pani Joasi i jej męża. Podziwialiśmy też stroje weselne naszych gospodarzy pani Eweliny i pana Mariusza. Sami wykonywaliśmy torebki filcowe ozdabiając je haftem, malując na koszulkach oraz wykonując grafiki.
    W drodze powrotnej zwiedziliśmy kopalnie soli w Bochni. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Będąc przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła olbrzymie dochody. W 1368 r. Król Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem Żupnym. Określał on zasady organizacyjne i prawne rządzące sprzedażą soli. Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. To właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi. My braliśmy udział w warsztatach ze Skarbnikiem i Św. Kingą. Tajemnicza postać Bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami zaprowadziła nas do bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni. Z kolei druga grupa miała okazję spotkać Św. Kingę. Niezwykły dar, który mieszkańcy Bochni otrzymali od księżnej Kingi zmienił historię miasta i całego królestwa, dał początek wspaniałej historii wielu pokoleń górniczej pracy. 
    Ferie zaliczamy do super udanych!!!

strona: